Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci zkritizovali novou migrační dohodu Merkelové

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Štrasburk - Evropští poslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku kritizovali nedávnou migrační dohodu šéfů států a vlád zemí Evropské unie.

Zástupci jednotlivých frakcí s výjimkou lidovecké se shodli na tom, že závěry unijního summitu z minulého týdne jsou příliš nekonkrétní. Evropští lídři se na něm vyslovili mimo jiné pro efektivnější kontrolu vnějších hranic, zřizování záchytných středisek mimo EU a na základě dobrovolnosti i v členských zemích.

"Máme tendenci oslavovat vítězství, která přitom nepřinesla mnoho pokroku, a poslední summit na tom moc nezměnil," prohlásil zástupce sociálnědemokratické frakce Udo Bullmann. Evropa potřebuje progresivní vedení, ale tím současná Evropská rada není, řekl europoslanec ve svém projevu, jemuž v parlamentu naslouchal předseda rady neboli unijních summitů Donald Tusk.

Místopředseda konzervativní frakce Fitto Raffaele konstatoval, že se sice nezměnilo nic, ale "alespoň nenastal úplný rozkol". Kritizoval skutečnost, že přijímací centra na území EU mají být dobrovolná. Migrační dohoda je podle něj příliš obecná a Evropská rada pouze "přichází s deklaracemi". "Unie nemá odvahu ani vůli situaci zvládnout, národní státy jsou příliš egoistické," dodal.

Témata:  EU europoslanci uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.