Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozpočet EU na rok 2020: Státy EU a Evropský parlament se dohodly

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministři zemí Evropské unie dnes schválili rozpočet evropského bloku na rok 2020, na jehož podobě se minulý týden zástupci členských států shodli s Evropským parlamentem. Návrh, o kterém europoslanci budou hlasovat ve středu, počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

V závazcích to představuje nárůst o 1,5 procenta a v platbách o 3,4 procenta proti letošnímu rozpočtu. Výraznější zvýšení u plateb je podle zástupců Rady EU způsobeno tím, že příští rok finišuje řada programů končícího víceletého rozpočtového období 2014 až 2020.

Podle finského předsednictví rady rozpočet klade důraz na budoucí strategické priority unie, mezi nimiž je boj s klimatickými změnami, financování vědy a výzkumu či zmírnění dopadů migrace.

Vzhledem k předchozí dohodě se členskými státy se ve středu očekává hladké schválení rozpočtu europarlamentem.

Poslanci se na minulém plenárním zasedání v říjnu shodli na návrhu, který počítal s výdaji o několik miliard eur vyššími. Státy naopak požadovaly objem nižší, než byl nakonec přijatý kompromis.

Témata:  EU Rada Evropské unie finance Evropský parlament europoslanci rozpočet

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy