finance

Ilustrační fotografie.

Většina Čechů má obavy z konsolidačního balíčku, ukázal průzkum

Domov

Lidé neskrývají své obavy z úsporného balíčku, jehož prostřednictvím chce vláda konsolidovat veřejné finance. Tři čtvrtiny respondentů mají strach z navyšování DPH u některých produktů, proto se snaží si obstarat další úspory. Šetří se hlavně na energiích a potravinách.

Firmy, ilustrační foto

Finanční správa dnes začala přijímat žádosti o kompenzační bonus za duben

Byznys

Finanční správa dnes začala přijímat žádosti o kompenzační bonus za měsíc duben. Správa o tom informovala nainternetu. Prodloužení vyplácení bonusů o jeden měsíc odsouhlasila vláda v pondělí. Dosud bylo možné o příspěvek žádat za únor a březen. O příspěvek za duben je možné požádat až do 1. července.

Ilustrační foto

Češi "válčí" s penězi stále víc. Průzkum odhalil vážný problém

Byznys

Finanční záležitosti má nyní pod kontrolou 64 procent Čechů, zatímco v roce 2015 to bylo 75 procent lidí. Finance nemají pod kontrolou především mladí lidé do 30 let a osoby se vzděláním bez maturity. Zároveň 35 procent respondentů z průzkumu je se svojí finanční situací spokojeno, což je více než v roce 2015, kdy to bylo 30 procent.

Ekonomika, ilustrační fotografie

Pracujete jako finanční poradce? Zasloužíte si adekvátní zázemí

Byznys

PR článek - Jakékoli finanční instituce nebo finanční poradci potřebují mít za svými zády silného partnera. Tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Vždyť musí mít neustále čerstvé informace, jež předávají svým klientům. Aktuální situace na finančním trhu se mění den ode dne. Jaká by tedy měla být správná brokerpool organizace? Na to vám odpovíme v následujících řádcích. Samozřejmě také jednu z nejznámějších doporučíme.

Ekonomika, ilustrační fotografie

ČNB bude přísnější na žadatele o hypotéku

Domov

Česká národní banka se chystá být přísnější na žadatele o hypotéku, kteří kupují nemovitost jako investici, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Doporučení k poskytování hypoték na nemovitosti určených k pronájmu se podle nich nyní jednoduše obcházejí.

Ilustrační fotografie

Jak jsou Češi finančně gramotní? V Evropě patří k podprůměru

Domov

Finanční gramotnost českých spotřebitelů je podprůměrná. Ve schopnosti platit účty včas se Češi umístili na 15. z 24 států Evropy, co se týče úspor pro budoucnost, obsadili 14. místo. Vyplývá to ze zprávy společnosti Intrum na základě údajů od 24.000 spotřebitelů z 24 evropských zemí.

spořící účty

Minimální mzda má vzrůst na 14.600 korun. Návrh bude schvalovat vláda.

Domov

Minimální mzda by se od ledna měla zvýšit o 1250 korun na 14.600 korun. Dohodli se na tom dnes zástupci vládních stran. Na tiskové konferenci to oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Výsledek považují za dobrý kompromis. Návrh nařízení bude ještě schvalovat vláda. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů je růst o devět procent naopak vysoký, neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.

Ilustrační fotografie

Domov

ČRo zvýší zaměstnancům mzdy v roce 2020

Český rozhlas navýší od začátku příštího roku mzdy všem zaměstnancům o tři procenta, nejméně ale o 1500 Kč. Vzroste i příspěvek na penzijní připojištění. Vedení ČRo se na tom dohodlo s odbory. Na jednání rady rozhlasu to dnes oznámil generální ředitel René Zavoral. Zvýšení mezd a navýšení penzijního připojištění vyjde ročně na 40 milionů korun.

Ilustrační fotografie

Po nižší úrodě vzrostly ceny jablek téměř o pětinu

Domov

Ceny jablek na pultech českých obchodů v listopadu dosáhly téměř 31 korun za kilogram a meziročně se zvýšily o 17 procent z loňských 26 korun. Vyplývá to z dat ČSÚ. Podle ovocnářů se v růstu cen odrazila letošní mírně podprůměrná úroda jablek v Evropě. Loni byly ceny velmi nízké, a to kvůli tehdejší velké nadúrodě. "Současné ceny tak odpovídají úrovni z let s průměrnou sklizní," řekl dnes ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v ČR.

Evropská unie, ilustrační foto

Rozpočet Evropské unie je pro příští rok schválený

Svět

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili rozpočet Evropské unie na rok 2020, jehož podobu už v pondělí odsouhlasili zástupci členských států. Rozpočet operuje s částkou 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) ve smluvní závazcích a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

Rodina a finance

Pro rodiny s vyššími příjmy se výpočet mateřské nezmění

Domov

Výpočet mateřské se měnit nebude. Sněmovna dnes neschválila novelu TOP 09, která navrhovala odstranit znevýhodnění pro matky s vyššími příjmy. Pro návrh hlasovalo jen 66 opozičních poslanců z celkového počtu 185. Změnu nepodpořili zástupci ANO, ČSSD, KSČM ani SPD.

Vlajka Slovenska

Svět

Novomanželské půjčky budu mít na Slovensku mírnější podmínky

Slovensko zmírní podmínky pro poskytování novomanželských půjček, které stát začal nabízet letos v létě a které po zahájení Slováky příliš nezaujaly. O příslušné změně zákona dnes rozhodl parlament. Zmíněný úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) lze použít na financování koupě, výstavby nebo rekonstrukce bytu.

26. kongres ODS

ODS kritizuje investice plánované vládou na rok 2020

Domov

Opoziční ODS chce v rozpočtu na příští rok, který dnes odpoledne budou poslanci posuzovat v druhém čtení, posílit investice do dopravy, platy učitelů, finance na techniku dobrovolných hasičů či kulturu v regionech. Vláda podle občanských demokratů rozpouští většinu peněz ve spotřebě, investice jsou percentuálně nižší než v krizovém roce 2009.

Čínská měna

Čína uskutečnila svůj největší prodej zahraničních bondů

Svět

Šest miliard USD (139 miliard Kč) získala nyní Čína z prodeje státních dluhopisů v zahraniční měně. Transakce se tak stala zatím největším prodejem těchto dluhopisů, jaký kdy Peking uskutečnil. Země využila prudkého poklesu nákladů na půjčky, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Česká republika měla loni opět nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii

Domov

Česká republika měla loni v Evropské unii třetí rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,2 procenta. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,4 procenta, nejvyšší mělo nadále Řecko s 19,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2019.

Praha

Domov

Rozpočet Prahy bude v příštím roce 83,8 miliardy korun

Praha bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy i výdaje mají činit 83,8 miliardy Kč. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Evropská unie, ilustrační foto

Rozpočet EU na rok 2020: Státy EU a Evropský parlament se dohodly

Svět

Ministři zemí Evropské unie dnes schválili rozpočet evropského bloku na rok 2020, na jehož podobě se minulý týden zástupci členských států shodli s Evropským parlamentem. Návrh, o kterém europoslanci budou hlasovat ve středu, počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

televize

DVB-T2 znamená další výdaje pro české domácnosti

Domov

Televizní vysílání má za sebou v České republice více než 60 let historie, během nichž se diváci dočkali řady technických novinek. Některé téměř nezaznamenali, jiné - jako třeba zavedení barevného vysílání v 70. letech - jim přinesly mnohem lepší zážitek ze sledování. Poslední dekády se nesou ve znamení digitálního vysílání, na které před osmi lety museli přijít všichni, kdo přijímají televizi prostřednictvím pozemních vysílačů. A nyní přichází jeho druhá fáze.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy