reklama

Tehdy šlo do investic 11 procent rozpočtu, v příštím roce to má být devět procent, uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Tím, že kabinet počítá se schodkem 40 miliard, se podle něj dopouští rozpočtového trestného činu a zpronevěry růstu.

Protože Sněmovna už nemůže změnit parametry rozpočtu včetně schodku, ODS přinese pozměňovací návrhy na přesuny uvnitř. Například 500 milionů korun z podpory obnovitelných zdrojů chce přesunout na vybavení dobrovolných hasičů, 5,5 miliardy na zvýšení platů učitelů by vzala z podle ní přemrštěných dotací pro velké zemědělské podniky.

Na příspěvcích státu do kosmických aktivit, dotacích agrokomplexům, slevách na jízdném, podpoře korporacím v aktivní politice zaměstnanosti by ODS v porovnání s představou vlády ušetřila celkem 46 miliard korun, tvrdí. "Návrhy ukazují, že rozpočet se dá sestavit nejen vyrovnaný, ale i přebytkový bez dramatických škrtů, je třeba šetřit tam, kde je to namístě," uvedl Filala.

Rozpočtový výbor minulý týden podpořil převody za více než 1,2 miliardy korun zejména na sociální služby a na výstavbu a opravy obecních škol a bytů. Finální schvalování rozpočtu přijde na řadu za týden.

reklama