Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ODS kritizuje investice plánované vládou na rok 2020

26. kongres ODS
26. kongres ODS
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční ODS chce v rozpočtu na příští rok, který dnes odpoledne budou poslanci posuzovat v druhém čtení, posílit investice do dopravy, platy učitelů, finance na techniku dobrovolných hasičů či kulturu v regionech. Vláda podle občanských demokratů rozpouští většinu peněz ve spotřebě, investice jsou percentuálně nižší než v krizovém roce 2009.

Tehdy šlo do investic 11 procent rozpočtu, v příštím roce to má být devět procent, uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. Tím, že kabinet počítá se schodkem 40 miliard, se podle něj dopouští rozpočtového trestného činu a zpronevěry růstu.

Protože Sněmovna už nemůže změnit parametry rozpočtu včetně schodku, ODS přinese pozměňovací návrhy na přesuny uvnitř. Například 500 milionů korun z podpory obnovitelných zdrojů chce přesunout na vybavení dobrovolných hasičů, 5,5 miliardy na zvýšení platů učitelů by vzala z podle ní přemrštěných dotací pro velké zemědělské podniky.

Na příspěvcích státu do kosmických aktivit, dotacích agrokomplexům, slevách na jízdném, podpoře korporacím v aktivní politice zaměstnanosti by ODS v porovnání s představou vlády ušetřila celkem 46 miliard korun, tvrdí. "Návrhy ukazují, že rozpočet se dá sestavit nejen vyrovnaný, ale i přebytkový bez dramatických škrtů, je třeba šetřit tam, kde je to namístě," uvedl Filala.

Rozpočtový výbor minulý týden podpořil převody za více než 1,2 miliardy korun zejména na sociální služby a na výstavbu a opravy obecních škol a bytů. Finální schvalování rozpočtu přijde na řadu za týden.

Témata:  ODS rozpočet vláda ČR Petr Fiala finance vláda Česká republika

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy