Od příštího roku budou moci manželé do 35 let požádat o novomanželskou půjčku až do tří let od uzavření sňatku, v současnosti na to mají jen jeden rok. Zároveň o čtvrtinu stoupne hranice maximálního příjmu rodiny, jejíž nepřekročení je jednou z podmínek získání úvěru. Na novomanželskou půjčku tak bude mít nárok více zájemců; za období tří měsíců po spuštění projektu SFRB dostal jen zhruba 30 žádostí.

V závislosti na účelu použití půjčky manželé mohou čerpat od SFRB maximálně 75.000 eur (1,91 milionu Kč), v případě koupě nebo výstavby bytu může úvěr dosáhnout maximálně tří čtvrtin pořizovací ceny. Při narození každého dítěte stát dlužníkům odpustí 2000 eur (51.000 Kč) z dlužné sumy, nejvíce ovšem za tři potomky.

Novomanželské půjčky, jejichž obdoba byla známa už v komunistickém Československu, jsou nyní na Slovensku do částky 15.000 eur (382.500 Kč) úročeny sazbou jedno procento ročně. Pro zbytek půjčky platí úroková sazba dvě procenta, což je více než aktuální úročení běžných hypotečních úvěrů.

Ceny bydlení na Slovensku v posledních letech rostou. Například průměrná cena čtverečního metru plochy v bytech v letošním třetím čtvrtletí stoupla na rekordních 1898 eur (48.400 Kč).

Slováci upřednostňují vlastní bydlení, trh s nájemným bydlením není v zemi pod Tatrami příliš rozvinutý. Čerpání hypotečních úvěrů od bank přispělo po poklesu úrokových sazeb k rychlému zvýšení zadluženosti Slováků. Slovenská centrální banka už oznámila další zpřísnění pravidel poskytování půjček, které spotřebitelům nabízejí peněžní ústavy.