Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novomanželské půjčky budu mít na Slovensku mírnější podmínky

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Slovensko zmírní podmínky pro poskytování novomanželských půjček, které stát začal nabízet letos v létě a které po zahájení Slováky příliš nezaujaly. O příslušné změně zákona dnes rozhodl parlament. Zmíněný úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) lze použít na financování koupě, výstavby nebo rekonstrukce bytu.

Od příštího roku budou moci manželé do 35 let požádat o novomanželskou půjčku až do tří let od uzavření sňatku, v současnosti na to mají jen jeden rok. Zároveň o čtvrtinu stoupne hranice maximálního příjmu rodiny, jejíž nepřekročení je jednou z podmínek získání úvěru. Na novomanželskou půjčku tak bude mít nárok více zájemců; za období tří měsíců po spuštění projektu SFRB dostal jen zhruba 30 žádostí.

V závislosti na účelu použití půjčky manželé mohou čerpat od SFRB maximálně 75.000 eur (1,91 milionu Kč), v případě koupě nebo výstavby bytu může úvěr dosáhnout maximálně tří čtvrtin pořizovací ceny. Při narození každého dítěte stát dlužníkům odpustí 2000 eur (51.000 Kč) z dlužné sumy, nejvíce ovšem za tři potomky.

Novomanželské půjčky, jejichž obdoba byla známa už v komunistickém Československu, jsou nyní na Slovensku do částky 15.000 eur (382.500 Kč) úročeny sazbou jedno procento ročně. Pro zbytek půjčky platí úroková sazba dvě procenta, což je více než aktuální úročení běžných hypotečních úvěrů.

Ceny bydlení na Slovensku v posledních letech rostou. Například průměrná cena čtverečního metru plochy v bytech v letošním třetím čtvrtletí stoupla na rekordních 1898 eur (48.400 Kč).

Slováci upřednostňují vlastní bydlení, trh s nájemným bydlením není v zemi pod Tatrami příliš rozvinutý. Čerpání hypotečních úvěrů od bank přispělo po poklesu úrokových sazeb k rychlému zvýšení zadluženosti Slováků. Slovenská centrální banka už oznámila další zpřísnění pravidel poskytování půjček, které spotřebitelům nabízejí peněžní ústavy.

Témata:  půjčky manželství Slovenská centrální banka Slovensko bydlení ekonomika finance banky

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy