manželství

Vláda ČR

U vlády zřejmě narazí ochrana manželství jako svazku muže a ženy

Domov

Navrhovanou ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy vláda Petra Fialy (ODS) před zákonodárci zřejmě nepodpoří. K předloze skupiny poslanců, která doplňuje listinu práv a svobod, by měl kabinet zaujmout podle podkladů pro středeční schůzi záporné stanovisko.

Miloš Zeman

Zeman by vetoval zákon umožňující manželství lidem stejného pohlaví

Domov

Prezident Miloš Zeman by vetoval zákon, který by umožnil uzavírat manželství lidem stejného pohlaví. Novinářům po dnešním jednání s maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou řekl, že nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy. Prezident by naopak podpořil ústavní novelu, která by definovala manželství jako svazek muže a ženy.

Ilustrační foto

Domov

Čechům se během epidemie do chomoutu nechce. Počet svateb výrazně klesl

V Česku letos výrazně ubylo svateb. Životní plány Čechů a Češek ovlivnila koronavirová epidemie, nařízená omezení a nouzový stav. Počet sňatků v prvních třech čtvrtletích letoška poklesl meziročně asi o pětinu. Nejvýraznější propad nastal v březnu a dubnu. Útlum z jara se nepodařilo vykompenzovat ani v ostatních měsících, i když únor, srpen a říjen byly letos na svatby bohatší než loni.

manželství

Počet obyvatel ČR vzrostl jen mírně. Kvůli pandemii je mnohem méně svateb

Domov

Počet obyvatel ČR se v letošním prvním pololetí zvýšil o 5200 na 10,699 milionu lidí, proti předchozím rokům tak bylo tempo růstu výrazně nižší. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Na přírůstku se kladně podepsala migrace, v meziročním srovnání byl ale přírůstek stěhováním o více než polovinu nižší. Více lidí zároveň zemřelo, než se narodilo.

Ilustrační foto

Nový průzkum. Jsou Češi pro manželství homosexuálů?

Domov

Dvě třetiny dospělých v Česku si myslí, že by gayové a lesby měli mít možnost uzavírat manželství. Čtyři pětiny dotázaných jsou pro, aby si homosexuálové mohli osvojit potomka svého partnera či partnerky. Podle více než 60 procent lidí by měli mít šanci adoptovat i děti z ústavů. Podpora za poslední rok mírně vzrostla. Přibylo také přesvědčených odpůrců, je jich ale menšina.

Vlajka Slovenska

Novomanželské půjčky budu mít na Slovensku mírnější podmínky

Svět

Slovensko zmírní podmínky pro poskytování novomanželských půjček, které stát začal nabízet letos v létě a které po zahájení Slováky příliš nezaujaly. O příslušné změně zákona dnes rozhodl parlament. Zmíněný úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) lze použít na financování koupě, výstavby nebo rekonstrukce bytu.

Ilustrační foto

Jak se dostat do EU? Afričané zkoušejí na Češky mazaný trik, varuje MZV

Domov

Ministerstvo zahraničí varuje před podvodníky, kteří se zejména v severoafrických zemích snaží uzavírat účelové sňatky s Češkami. Podvodníci se tak podle ministerstva snaží získat povolení k pobytu v Evropské unii nebo vylákat ze svých obětí peníze. Úřad to uvádí ve varování, které dnes zveřejnil na svých internetových stránkách.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Domov

Manželství homosexuálů? Babiš s tím nemá problém, v ANO jsou ale neshody

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s novelou, která má uzákonit sňatky homosexuálů. V dnešním pořadu Partie televize Prima řekl, že na jednání poslaneckého klubu svého hnutí vystoupil ve prospěch návrhu. V hnutí ANO podle něj existují v této věci tři názorové proudy, za nejdůležitější považuje pečlivé vyřešení problematiky dětí. Úvodní projednávání novely a konkurenčního ústavního posílení manželství muže a ženy sněmovna koncem března ani na druhý pokus nedokončila.

Svatba

Účelové sňatky s cizinci? V Česku jich přibývá, ženy si berou hlavně Turky

Domov

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zaznamenala v prvních dvou letech své činnosti nový trend: sjednávání účelových sňatků Češek zejména s občany Turecka. Ve své výroční zprávě útvar varoval také před vzrůstajícím vlivem Číny nebo před "neobvykle vstřícnou" imigrační politikou ve vztahu k Vietnamu. Povšiml si rovněž snah ruskojazyčných kriminálních autorit o získání kontroly nad českým územím.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Papež vytáhl proti gayům: V církvi je nechce, homosexualitu má za módu

Svět

Papež František je znepokojen tím, že homosexuálové mohou získat kněžské svěcení, a myslí si, že projevy náklonnosti ke stejnému pohlaví nemají mezi duchovenstvem co dělat. Vyplývá to z vyjádření, která poskytl pro knižní rozhovor, jenž se má v knihkupectvích objevit příští týden. Papež v něm mimo jiné s hořkostí poznamenal, že v mnoha společnostech se zdá, jako by se homosexualita stávala "módní záležitostí".

Indie, ilustrační foto

Svět

Indka se provdala za 17letého mladíka. Byla zatčena na udání rozzuřené tchyně

Dvacetiletou Indku zatkla policie v Bombaji kvůli tomu, že se vdala za sedmnáctiletého mladíka. Poslední dva týdny strávila žena s pětiměsíčním dítětem, jehož otcem je její mladistvý manžel, ve vězení. Zadržena byla poté, co její tchyně podala stížnost na policii, a byla obviněna na základě přísného zákona o zneužívání dětí. Hájí se tím, že svazek s manželem se zakládá na oboustranném souhlasu a popírá, že její muž je nezletilý. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Ilustrační fotografie

Nejste ve vztahu spokojeni? Konflikty mají zničující dopady na zdraví, zjistili vědci

Revue

Žijete v dlouhodobě mizerném manželství, či třeba jenom vztahu, z něhož nechcete odejít, ať už kvůli dětem, či tlaku okolí? Pokud sami sobě na tuto otázku odpovíte kladně, pak zbystřete! Podle psychologů, kteří zkoumali 373 párů žijících více, než 16 let ve společné domácnosti, kde jim to neklapalo, se následky vztahu udržovaného za každou cenu výrazně projevují na zdraví obou partnerů, zejména mužů. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Ilustrační fotografie

Manželství pro homosexuály? Petici podepsalo přes 70 tisíc Čechů, dnes ji převzala Sněmovna

Domov

Praha - Petici za manželství i pro homosexuály podepsalo za půl roku 70.350 lidí. Tři krabice podpisových archů dnes aktivisté z koalice organizací Jsme fér předali Sněmovně. Poslanci by měli projednávat novelu, pod kterou se podepsalo 46 zákonodárců a kterou podpořila Babišova vláda v demisi. Díky návrhu by stejnopohlavní dvojice mohly uzavírat manželství se stejnými právy a povinnostmi, jako mají heterosexuálové. Registrované partnerství by zaniklo.

Ilustrační foto

Súdánec provdal 11letou dceru, prošla si peklem

Svět

Chartúm - Podle loňských údajů Dětského fondu OSN (UNICEF) se třetina Súdánek vdává před svými 18. narozeninami a 12 procent jich je provdáno ve věku do 15 let. CNN popisuje strastiplný příběh 11leté Amal, která chodila do základní školy, když ji o ruku požádal 38letý muž. Její otec nabídku přijal. Manžel s ní krutě zacházel, ale otec ji zpět nepřijal, i když se chtěla vrátit

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy