Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kostarický nejvyšší soud uznal homosexuální sňatky, má to ale háček

kostarika
kostarika
Foto: Pixabay

San José - Kostarický nejvyšší soud tento týden rozhodl ve prospěch homosexuálních sňatků. Parlament má nyní 18 měsíců na to, aby přijal příslušný zákon umožňující sňatky osob stejného pohlaví.

Kostarický soud sice rozhodl, že zakazovat homosexuální sňatky je neústavní, ve lhůtě dané parlamentu k přijetí příslušného zákona ale takové sňatky nebude možné uzavírat. I když poslanci v dané lhůtě zákon nepřijmou, budou takové sňatky po uplynutí lhůty automaticky možné, vysvětlil středeční verdikt soudce nejvyššího soudu.

"Soud řekl: ano, porušují se lidská práva, ale budeme je porušovat dál, nejméně 18 měsíců," interpretovala verdikt aktivistka Margarita Salasová španělskému serveru eldiario.es.

Soud rozhodoval o dvou stížnostech na neústavnost příslušných článků kostarické legislativy, které zakazují svazky osob stejného pohlaví. 

Jeden ze soudců nejvyššího soudu na tiskové konferenci uvedl, že verdikt je v souladu s lednovým rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva (CIDH). Podle něj musejí signatáři americké konvence o lidských právech zaručit stejná práva všem, tedy umožnit i sňatky homosexuálů.

Témata:  homosexuálové manželství Kostarika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.