Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež vytáhl proti gayům: V církvi je nechce, homosexualitu má za módu

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František je znepokojen tím, že homosexuálové mohou získat kněžské svěcení, a myslí si, že projevy náklonnosti ke stejnému pohlaví nemají mezi duchovenstvem co dělat. Vyplývá to z vyjádření, která poskytl pro knižní rozhovor, jenž se má v knihkupectvích objevit příští týden. Papež v něm mimo jiné s hořkostí poznamenal, že v mnoha společnostech se zdá, jako by se homosexualita stávala "módní záležitostí".

Úryvky z rozhovoru, který s papežem v srpnu pořídil španělský misionář Fernando Prada, se v sobotu objevily v italských médiích. Útlá kniha s názvem La Fuerza de la vocación (Síla povolání) vyjde zároveň v deseti jazycích včetně češtiny.

"Otázka homosexuality je velmi vážná, vyžaduje adekvátní rozlišování od samého počátku spolu s kandidáty, jedná-li se o tento případ. Musíme být nároční. Zdá se, že v našich společnostech je homosexualita téměř módní a tato mentalita jistým způsobem ovlivňuje také život církve," citovala papeže česká sekce Radia Vaticana.

Současná hlava katolické církve bývá považována v otázce homosexuality v církvi za poměrně liberální. Například v roce 2013 papež řekl, že církev by neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněze. Jeho předchůdce Benedikt XVI. byl v této věci jasným zastáncem konzervativní linie a zastával názor, že muži s homosexuální orientací by na kněžství aspirovat neměli. Nyní se ale ukazuje, že František tento názor do značné míry sdílí.

V knižním rozhovoru papež například vzpomíná na slova jednoho řeholníka, který se mu prý kdysi svěřil s tím, že když se ptal představeného na homosexuály v řadách církevních seminaristů, bylo mu řečeno, že "nejde o nic vážného, pouze o projev citové náklonnosti".

"To je chyba. Nejde o pouhý projev citové náklonnosti. V zasvěceném a kněžském životě není prostor pro tento typ citové náklonnosti. Právě proto církev doporučuje, aby lidé s tímto druhem hluboce zakořeněné tendence nebyli přijímáni ke kněžské službě či k zasvěcenému životu. Kněžská služba či zasvěcený život není jejich místo," komentoval tento příběh papež.

František dlouhodobě zastává názor, že homosexuály je třeba respektovat, zároveň však zdůrazňuje, že církev odmítá homosexuální svazky. Katolická církev učí, že homosexuální sklony samy o sobě nejsou hříchem, ale sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví už ano, a že by homosexuálové měli žít cudně.

"Musíme nabádat homosexuální kněze, řeholníky a řeholnice, aby s poctivostí žili celibát, a především, aby byli důsledně zodpovědní, usilovali o to, aby nikdy nepohoršovali ani svou komunitu ani věřící svatý Boží lid dvojím životem. Je pro ně lepší, aby kněžskou službu nebo zasvěcený život opustili, než aby žili dvojí život," řekl k tomu nyní podle Radia Vaticana papež v knižním rozhovoru.

Témata:  Papež František rodina manželství homosexuálové

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy