Rozbila se vám pračka, potřebujete si nechat opravit auto, nebo máte jiné neplánované výdaje a řešíte, co s tím? Přemýšlíte o tom, že si na to půjčíte, ale nevíte, jak vybrat půjčku, abyste nezaplatili víc, než musíte? Čtěte dál, na všechny otázky vám odpovíme.
Když se řekne půjčka
Půjčkou peněž rozumíme finanční produkt, na jehož základě vám banka půjčí peníze, které pak následně splácíte. Existuje hned několik druhů krátkodobých, střednědobých i delších půjček.
Peníze většinou máte k dispozici během 24 hodin od sjednání půjčky, bankovní instituce mají pro jejich poskytnutí různé podmínky. Když je nesplníte, cesta k bankovní půjčce je pro vás uzavřená, jedinou cestou jsou pak nebankovní půjčky.
Jak na srovnání půjček?
Ať už si finance chcete půjčit od banky nebo jiného subjektu, vždycky je na místě zajímat se o podmínky půjčky, výši úroku a taky na sankce za případné nesplácení.
Tip číslo jedna: Popřemýšlejte, kolik si opravdu potřebujete půjčitKdyž nemáte jinou možnost než si půjčit peníze, spočítejte si, kolik si opravdu potřebujete půjčit. Snažte se nepůjčovat si o moc víc, pak to láká k nákupu věcí, které ani nepotřebujete.
Tip číslo dva: Pozor na výši splátky
Promyslete si také, kolik z měsíčního rozpočtu můžete obětovat na splácení půjčky bez toho, abyste se museli nějak zvlášť omezovat.
Víte, že každá splátka se dělí na úrok a úmor? Úmorem splácíte dlužnou částku, úrok pak představuje odměnu instituci za to, že vám peníze půjčila. Úrok se nastavuje podle úrokové sazby, najdete v něm i další poplatky, jeho výše je součástí smlouvy.
Tip číslo tři: Zajímejte se i o RPSN
Většina z nás dělá u půjček jednu velkou chybu. Když přemýšlíme, po které sáhneme, porovnáváme výši splátek a úrokovou sazbu. Nic víc nás nezajímá. Jenže ona je tam je jedna důležitá věc. Roční procentní sazba nákladů (RPSN), která toho hodně napoví o celkových nákladech na úvěr. Právě díky ní můžeme porovnat, zda jde o výhodnou půjčku nebo nevýhodnou nabídku.
RPSN v sobě ukrývá i poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení účtu, administrativní poplatek za poskytnutí úvěru, pojištění schopnosti splácet, poplatek za převod financí a další. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.
Tip číslo čtyři: Proč chodit do banky, když to zvládnete z pohodlí domova?
Ty tam jsou doby, kdy nám nezbylo nic jiného, než obcházet jednotlivé banky a prosit je o nabídky. Doba jde kupředu, takže se to dá zvládnout pěkně z tepla a pohodlí domova.
Stačí si otevřít online porovnávač půjček, vyplnit pár základních údajů a na jednom místě najdete ty nejvýhodnější nabídky. Je jen na vás, kterou si vyberete.
Víte, že když vybíráte půjčku, je třeba nejen počítat, ale taky si o té konkrétní společnosti něco zjistit? Důležitá je důvěryhodnost společnosti a reference. Kromě toho samozřejmě úrok, RPSN, obchodní podmínky a ustanovení ve smlouvě.
Související
2. května 2023 17:24
7. února 2023 16:22
7. února 2023 16:02
8. února 2022 16:34
20. května 2021 18:57
19. prosince 2020 19:16