Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci chtějí návratu k Schengenu bez kontrol

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Štrasburk - K návratu k schengenskému prostoru bez vnitřních kontrol i k zapojení Rumunska a Bulharska do tohoto mechanismu dnes v rozpravě na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvali poslanci Evropského parlamentu. Podle eurokomisaře pro otázky vnitra a migrace Dimitrise Avramopulose v posledních třech letech Schengen bojoval s největšími výzvami za dobu své existence.

Během rozpravy, která by měla být ve středu zakončena přijetím nelegislativního usnesení, debatovali europoslanci o možnostech, jak posílit vzájemnou důvěru členských států ve fungování schengenského prostoru, který má umožnit volný pohyb osob mezi zúčastněnými zeměmi. V souvislosti s migrační krizí, která postihla Evropu v roce 2015, totiž řada zemí EU včetně Německa, Švédska či Rakouska zavedla kontroly na svých hranicích, které jsou z pohledu Schengenu považovány za "vnitřní".

Podle komisaře Avramopulose by se dočasné kontroly na hranicích v žádném případě neměly stát trvalým řešením. "Kontroly na vnitřních hranicích by měly zůstat výjimkou," uvedl. Zároveň ale zdůraznil, že je nutné, aby schengenský systém zachovával mobilitu a zároveň garantoval bezpečnost.

Ke kritice přetrvávajících kontrol na hranicích některých členských zemích uvnitř schengenského prostoru se přidala i řada europoslanců. Například zástupce liberální frakce ALDE uvedl, že kontroly na vnitřních hranicích už nejsou potřebné a měly by okamžitě skončit.

Avramopulos i někteří poslanci také vyzvali, aby do schengenského prostoru byly přijaty Bulharsko a Rumunsko, které jsou členy Evropské unie od roku 2007. Kritéria pro vstup do prostoru volného pohybu obě země splnily již v roce 2011.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský v rozpravě vyjádřil nespokojenost nad současným fungováním schengenského prostoru. Kontroly na vnitřních hranicích podle něj nejsou způsobem, jak zvýšit bezpečnost občanů. Co v Schengenu chybí, je podle něj vymahatelnost práva. "Aby všechny členské státy dodržovaly, co mají," zdůraznil Zdechovský.

Témata:  europoslanci Schengen EU

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 19:39

Papež František je v kritickém stavu. Dostává krevní transfúze

Papež František (88) nadále bojuje s dvojitou pneumonií a chronickou bronchitidou, jeho stav se však zhoršil. Vatikán v sobotu večer oznámil, že pontifik „trpí více než včera“ a musel podstoupit krevní transfúze kvůli trombocytopenii spojené s anémií. Podle serveru Sky News je nyní v kritickém stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.