Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci chtějí návratu k Schengenu bez kontrol

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Štrasburk - K návratu k schengenskému prostoru bez vnitřních kontrol i k zapojení Rumunska a Bulharska do tohoto mechanismu dnes v rozpravě na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvali poslanci Evropského parlamentu. Podle eurokomisaře pro otázky vnitra a migrace Dimitrise Avramopulose v posledních třech letech Schengen bojoval s největšími výzvami za dobu své existence.

Během rozpravy, která by měla být ve středu zakončena přijetím nelegislativního usnesení, debatovali europoslanci o možnostech, jak posílit vzájemnou důvěru členských států ve fungování schengenského prostoru, který má umožnit volný pohyb osob mezi zúčastněnými zeměmi. V souvislosti s migrační krizí, která postihla Evropu v roce 2015, totiž řada zemí EU včetně Německa, Švédska či Rakouska zavedla kontroly na svých hranicích, které jsou z pohledu Schengenu považovány za "vnitřní".

Podle komisaře Avramopulose by se dočasné kontroly na hranicích v žádném případě neměly stát trvalým řešením. "Kontroly na vnitřních hranicích by měly zůstat výjimkou," uvedl. Zároveň ale zdůraznil, že je nutné, aby schengenský systém zachovával mobilitu a zároveň garantoval bezpečnost.

Ke kritice přetrvávajících kontrol na hranicích některých členských zemích uvnitř schengenského prostoru se přidala i řada europoslanců. Například zástupce liberální frakce ALDE uvedl, že kontroly na vnitřních hranicích už nejsou potřebné a měly by okamžitě skončit.

Avramopulos i někteří poslanci také vyzvali, aby do schengenského prostoru byly přijaty Bulharsko a Rumunsko, které jsou členy Evropské unie od roku 2007. Kritéria pro vstup do prostoru volného pohybu obě země splnily již v roce 2011.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský v rozpravě vyjádřil nespokojenost nad současným fungováním schengenského prostoru. Kontroly na vnitřních hranicích podle něj nejsou způsobem, jak zvýšit bezpečnost občanů. Co v Schengenu chybí, je podle něj vymahatelnost práva. "Aby všechny členské státy dodržovaly, co mají," zdůraznil Zdechovský.

Témata:  europoslanci Schengen EU

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.