reklama

Program EK představila von der Leyenová, která mimo jiné citovala slova československého a českého prezidenta Václava Havla, že o věci je třeba usilovat, protože jsou dobré, nikoli jen proto, že mají šanci na úspěch.

Šéfka nové EK zdůraznila, že boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, která si žádá okamžité řešení. Řekla také, že chce modernizovat rozpočet EU s ohledem na nové priority, mezi které vedle ochrany klimatu řadí i digitalizaci či sociálně odpovědnou ekonomiku. Hodlá též zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.

Na tiskové konferenci po hlasování von der Leyenová uvedla, že důvěra, kterou vyjádřila tak velká většina poslanců, v ní vyvolává pokoru. Zdůraznila, že za výsledkem hlasování stojí kompetence komisařů a také podpora, které se komisi dostalo od lídrů členských států.

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, Evropská lidová strana - EPP) po jednání EP uvedl, že "aktuální složení komise odpovídá rozložení sil v národních vládách a podpořit komisi proto bylo jediným rozumným řešením". Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, Obnova Evropy) rovněž komisi von der Leyenové podpořila a uvedla, že "před EU stojí celá řada výzev, které si žádají odpověď, a nikoli přešlapování na místě". "Von der Leyen dnes zopakovala, kterým prioritám se komisaři a komisařky budou chtít věnovat. Bylo pro mne důležité, aby se v nich objevila témata, která dlouhodobě považuji za klíčová. K nim patří podpora podnikání a důraz na malé a střední podniky nebo věda, výzkum a inovace," napsala Dlabajová v tiskovém prohlášení. Europoslankyně Dita Charanzová (ANO, Obnova Evropy) v prohlášení uvedla, že novou EK podpořila, mezi její priority by se ale podle ní měly vrátit otázky vnitřního trhu.

Dnešnímu hlasování na plénu předcházelo vyjádření zástupců politických frakcí. Manfred Weber (EPP) uvedl, že nová EK má silný tým a že je třeba vybudovat mezi europarlamentem a komisí partnerství, jež bude pracovat pro sjednocenou Evropu. Iraxte Garcíaová (Progresivní aliance socialistů a demokratů - S&D) prohlásila, že její frakce doufá v ekologičtější a feminističtější Evropu. Manon Aubryová (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice - GUE/NGL) uvedla, že podpora její frakce je hraniční. Europoslankyně za zelené Ska Kellerová upozornila, že její frakce není přesvědčena o tom, že ekologická hesla budou naplněna, a váhá, jak to bude se střety zájmů. Se slovy "chceme vás podpořit, ale nechceme vám dát bianko šek" oznámila, že zelení se proto hlasování zdrží.

Dacian Ciolos z frakce Obnova Evropy uvedl, že komisi vnímá jako ambiciózní v oblasti digitálního rozvoje a genderové vyváženosti a že jeho frakce ji podpoří, ale rovněž to nebude bianko šek.

Ryszard Legutko (Evropští konzervativci a reformisté - ECR), vyzval komisi, aby se nesnažila brát pravomoci členským státům. Marco Zanni (Identita a demokracie - ID) označil novou exekutivu za slepou s tím, že je ideologicky zaměřená na ekologii a genderovou vyváženost, zatímco občané Evropy především myslí na to, jak vyžít s výplatou.

reklama