reklama

Nejprve dnes byla lokalizovaná skupina šesti lidí a později další dvě osoby. Jako první se ven dostala žena s dcerou. Bezprostředně po vytažení žena nemluvila, ale záchranáři později uvedli, že se jí zřejmě podařilo rozdělat oheň a dostat se k jídlu.

Marco Bini z policejního záchranářského oddílu řekl, že zachráněné holčičky jsou malé děti a je jim pět nebo šest let. Skupina se podle něj našla v hotelové kuchyni.

Vrtulníky přilétly z nedalekého přímořského města Pescara, přivezly do postižené lokality lékaře, přikrývky a záchranný materiál. První kontakt se podařilo navázat v 11:00 SEČ a pak následovalo několik dalších. Záchranáři s sebou mají psy, kteří pomáhají s hledáním.

Na místě je 135 záchranářů a také odborníci na laviny, kteří zjišťují bezpečnost terénu, v němž se pracuje. "Je to složitá a nebezpečná záchranná operace," sdělila mluvčí civilní obrany Titti Postiglioneová. Na místě pracuje také armáda, která uvolňuje silnici k hotelu.

První záchranáři se k místu v pohoří Abruzzy dostali ve čtvrtek ráno. Podle úřadů se v noci na dnešek podařilo rozšířit příjezdovou trasu, což umožní dopravit na místo těžší techniku.

Odstraňování masy sněhu, kamení a stromů zatím postupuje pomalu, kromě jiného i kvůli tomu, že záchranáři nechtějí způsobit zával případné kapsy, v níž by mohli být živí lidé. Na volání ale zatím nedostali žádnou odpověď.

Podle italských médií není jasné, proč k hotelu nebyla uvolněna cesta už ve středu odpoledne, kdy si většina hostů hotelu přála odjet, neboť předtím dopoledne udeřilo v této oblasti Itálie zemětřesení o síle nad pět stupňů. Z hotelu přežili dva lidé a z jejich výpovědi vyplývá, že úřady dlouho nevěřily informaci, že hotel je pod lavinou. První se k nim dostala údajně ve středu v 17:30. Záchranáři ale prodlevu mezi neštěstím a operací popírají. Trasu k hotelu blokovala metrová vrstva sněhu a k místu se dostali první záchranáři po nočním pochodu na lyžích.

reklama