reklama

Bílý dům v prohlášení potvrdil Trumpovo pozvání pro Netanjahua a uvedl, že oba státníci se dohodli, že budou pokračovat v těsných konzultacích o regionálních tématech, jako je "jaderná hrozba představovaná Íránem". Informovala o tom agentura Reuters.

Netanjahu podle prohlášení svého úřadu "vyjádřil přání těsně spolupracovat s prezidentem Trumpem na vypracování společné vize dosažení pokroku na cestě k míru a bezpečnosti v regionu, bez jakýchkoliv rozporů mezi Spojenými státy a Izraelem".

Trump zdůraznil Netanjahuovi, že izraelsko-palestinský mír mohou dojednat pouze přímo obě strany. Rozhovor, který oba státníci označili za vřelý, se uskutečnil jen pár hodin poté, co jeruzalémská radnice schválila stavební povolení pro více než 560 domů pro Židy ve východní části města.

Tuto část města obývají hlavně Arabové a Palestinci počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli navyšování židovské populace v této části města.

"Izraelské rozhodnutí je výzva Radě bezpečnosti OSN, zejména když nedávno odhlasovala rezoluci potvrzující nelegálnost kolonií," sdělil mluvčí palestinské samosprávy Nabíl abú Rudajná.

Trump pošle do Izraele jako velvyslance USA stoupence osad Davida Friedmana a chce americké velvyslanectví přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle Palestinců tento krok definitivně zmaří mírový proces, který je přerušen od roku 2014. Podle izraelských komentátorů je zatím brzy hodnotit postup Washingtonu.

reklama