reklama

Uvedla to agentura Interfax. Pravý sektor je krajně pravicová ukrajinská organizace, která sehrála klíčovou roli při svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, v Rusku je zakázaná jako extremistická.

"Začalo trestní stíhání Igora Čudinova, Gennadije Chamrajeva, Georgije Stockého, Romana Strigunkova a Alexandra Valova," řekla Interfaxu mluvčí Vyšetřovacího výboru, což je ruská obdoba americké FBI.

Čudinov to v řadách Pravého sektoru dotáhl na zástupce velitele jedné z bojových jednotek a Chamrajev se jako řadový válečník "aktivně zúčastnil trestné operace proti civilnímu obyvatelstvu" Donbasu, jak říká Moskva válečnému tažení Kyjeva proti povstalcům. Ty ukrajinská strana označuje za teroristy, popřípadě ruské okupanty.

Zbývající tři obvinění Rusové se jako aktivisté Pravého sektoru účastnili demonstrací a pochodů a na internetu podle ruských úřadů šířili radikální ideje, "včetně fašismu a nacionalismu". Dva Rusové tedy bojovali v ukrajinských řadách na skutečné a další tři na ideologické frontě, jak poznamenal internetový list Gazeta.ru.

Po Janukovyčově pádu a útěku do ruského exilu v únoru 2014 Rusko o měsíc později anektovalo Krym, v dubnu pak na ruskojazyčném Donbasu vypuklo povstání. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů, Rusko to odmítá, připouští nejvýše účast dobrovolníků. Konflikt si mezitím vyžádal skoro 10.000 mrtvých.

reklama