Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Mosulu ovládaném džihádisty živoří asi 750 tisíc lidí. Nemají dostatek vody, topit musí nábytkem

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Bagdád - OSN a humanitární organizace odhadují, že pod nadvládou Islámského státu žije v západní části Mosulu stále asi 750 tisíc civilistů. Cena základních potravin v oblasti prudce stoupla, lidé se potýkají s výpadky elektřiny a nedostatekm pitné vody.

Ofenziva u Mosulu, která začala loni 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003.

Koordinátorka humanitárních operací OSN v Iráku Lise Grandeová uvedla, že někteří obyvatelé Mosulu byli donuceni spálit nábytek, aby se ve svých domovech zahřáli.

"Doufáme, že bude učiněno vše pro ochranu stovek tisíců lidí žijících přes řeku na západě (města)," uvedla Grandeová. "Víme, že se nacházejí v extrémním nebezpečí, a bojíme se o jejich životy," dodala.

Prohlášení OSN podepsalo rovněž 20 mezinárodních a místních humanitárních organizací, které vyzvaly znepřátelené strany, aby "dodržely své závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva, chránily civilisty a zajistily, že mají přístup k potřebné pomoci".

Témata:  Irák Islámský stát OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 16:39

Svátek, který raketově získává na popularitě. Svět dnes slaví Den otců

Oslavy otcovství a mužského vzoru v rodině mají ve světě dlouhou tradici, která se v průběhu let stala pevnou součástí kalendářů mnoha zemí. V České republice i v naprosté většině ostatních států připadá tento den na třetí neděli v červnu, což znamená, že letošní oslavy se konají právě dnes. Ačkoli u nás tento svátek nemá tak hluboké historické kořeny jako květnový Den matek, jeho popularita každým rokem výrazně roste a lidé ho stále častěji využívají jako příležitost k vyjádření vděku svým tátům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy