Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlická centra jsou nelegální, porušují práva uprchlíků, rozhodl soud

Uprchlické zařízení
Uprchlické zařízení
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Canberra/Port Moresby – Nejvyšší soud státu Papua-Nová Guinea rozhodl, že uprchlické detenční centrum na ostrově Manus je nelegální, protože porušuje právo uprchlíků na svobodu. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Soud rozhodl, že uprchlické detenční zařízení, které na ostrově Manos otevřela Austrálie, je nelegální. Deník podotýká, že tento fakt dále odstupňuje kritiku, které Austrálie čelí za zadržování žadatelů o azyl na odlehlých tichomořských ostrovech.

Na ostrově se nachází 850 migrantů, z nichž polovina již byla uznána za uprchlíky. Soud nařídil vládě Austrálie a Papuy-Nové Guineje, aby okamžitě podnikla kroky k vyklizení detenčního centra. Podle deníku kvůli kritice obě země zřejmě přistoupí k jinému systému, který již funguje na ostrově Nauru, kde mají migranti větší přístup k místním komunitám.

Současná azylová politika Austrálie nařizuje, aby každý, kdo na ostrov připluje lodí, byl poslán do jednoho z detenčních zařízení na ostrovech Nauru a Manus, kde jsou následně jejich žádosti zpracovány.

Tento přístup ale čelí silné mezinárodní kritice jak ze strany OSN, tak od humanitárních organizací, které začaly zařízení na ostrově Manus přezdívat „australské Guantánamo".

Kritiku vyvolaly i podmínky v obou zařízeních, které jsou podle OSN nehumánní a objevují se případy sexuálního zneužívání děti a pokusy o sebevraždu. Imigrační politika ale podle deníku má podporu australských obyvatel.

Témata:  Austrálie Papua Nová Guinea uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

Amerika není oběť. Trump lže a svět za to platí

Šéf Bílého domu Donald Trump ve středu opět vystoupil s projevem, kterým ještě hlouběji podkopal vztahy s nejbližšími spojenci Spojených států. Obchodní válka oficiálně začala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.