Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecký soud odmítl vydat Turecku osm uprchlých vojáků

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Atény - Řecký nejvyšší soud dnes odmítl vydat Turecku osm vojáků, kteří loni v červenci při neúspěšném pokusu o státní převrat uprchli z vlasti. Všichni také mají být ihned propuštěni z vazby.

Řecká justice dospěla k názoru, že vojákům v jejich zemi hrozí mučení či dokonce smrt.

O tureckých vojácích rozhodovalo v Řecku několik soudů nižší instance. Vždy ale s rozdílným výslekem. Různým částem skupiny, v níž jsou dva majoři, čtyři kapitáni a dva četaři, buď nařídily deportaci nebo doporučily azyl. Případ se v odvolacích řízeních dostal až k nejvyššímu soudu.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana viní z pokusu o puč hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Jeho příznivce Ankara perzekuuje dlouhodobě, od července tažení vůči nim ještě zintenzivnila.

Proto se někteří domnívají, že převrat mohla zosnovat sama vláda, aby tažení vůči svým kritikům ospravedlnila.

Témata:  Řecko Turecká armáda Turecko

Související

Aktuálně se děje

4. srpna 2025 10:54

Tajemství parte Jiřího Krampola (†87). Smuteční hosté dostali jasný pokyn

V týdnu budou vrcholit přípravy na poslední rozloučení s Jiřím Krampolem, který zemřel během posledního červencového víkendu ve věku 87 let. Pohřeb se blíží, což potvrzuje i zveřejněné smuteční oznámení. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy