reklama

Agentura AP s odvoláním na své zdroje uvádí, že Obama na konci minulého týdne poslal Palestincům dar ve výši 221 milionů dolarů. Administrativa oficiálně oznámila svůj záměr Kongresu v pátek ráno, tedy těsně před nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta.

Peníze jsou určeny na humanitární pomoc pro Gazu a Západní břeh Jordánu. Část financí má také putovat na politické reformy a na reformy bezpečnostních složek.

Jedná se o prostředky, které byly v rozpočtových letech 2015 a 2016 vyčleněny na pomoc Palestině, ale nejméně dva zákonodárci, včetně šéfa výboru pro zahraniční věci, se tehdy vyslovili proti. AP dodává, že to sice není pro vládu závazné, názor Kongresu ale obvykle respektuje.

Proti předání peněz už vystoupili členové Republikánské strany, informuje AP.  Donald Trump se před nástupem do úřadu prezentoval jako méně nakloněný Palestině než Obama. Nový prezident USA se naopak zavázal, že bude silný stoupenec Izraele a pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k návštěvě Washingtonu.

reklama