reklama

Caso spolu s mexickým ministrem hospodářství po dva dny jednal ve Washingtonu s představiteli nové americké vlády. "Jsou věci, o kterých se nedá jednat, věci, o kterých se nemůže a ani nebude jednat," prohlásil na tiskové konferenci a dodal, že takovou záležitostí je právě Trumpova myšlenka, že by Mexiko mělo za zeď na hranici zaplatit.

Kvůli sporu mexický prezident Enrique Peňa Nieto zrušil setkání s Trumpem plánované na příští úterý. Podle Trumpa by schůzka s jeho mexickým protějškem neměla smysl, pokud Mexiko odmítá zaplatit za zeď na hranici obou zemí, jejíž stavbu nařídil exekutivním příkazem. Bílý dům poté oznámil, že Mexiko zaplatí za stavbu zdi prostřednictvím dvacetiprocentního cla, které chce Trump uvalit na dovoz ze sousední země.

Caso upozornil, že zavedení dvacetiprocentního cla bude znamenat, že zeď zaplatí američtí spotřebitelé. "Zdanění dovozu mexického zboží do USA nedonutí Mexiko platit za zeď, to udělá americký spotřebitel, který bude dráž platit za avokádo, pračky a televize," prohlásil ministr.

Spojené státy loni do Mexika vyvezly zboží či služby v hodnotě 212 miliard dolarů (5,3 bilionu korun), zatímco hodnota mexického exportu byla 270 miliard dolarů. Z Mexika míří přibližně 80 procent veškerého exportu právě do Spojených států.

K rychle vyostřujícímu se sporu s jedním z nejdůležitějších partnerů USA agentura AP podotkla, že obrovské zvýšení cel by zvýšilo pravděpodobnost přenesení této zátěže na spotřebitele.

reklama