reklama

Pobaltí v lednu podepsalo se Spojenými státy dohody o postavení amerických vojáků. Uzavřením těchto smluv chce Pobaltí posílit formální závazky Washingtonu vůči spojencům, obávajícím se případných snah Ruska o jejich destabilizaci, uvedla k tomu agentura AFP.

Americká tanková brigáda na začátku roku dorazila také do Polska, aby pomohla ochránit spojence z východního křídla Severoatlantické aliance, znepokojené ruskou politikou Rusko už se nechalo slyšet, že rozmístění amerických tanků na polském území považuje za ohrožení ruských zájmů a ruské bezpečnosti.

„Ruská média tvrdí, že Spojené státy využívají NATO, aby obklopilo Rusko. Aliance se chystá rozmístit více vojáků blízko ruských hranic a donutit členy, aby více investovali do armády,“ říká se ve videu, která zveřejnil server The State Today.

„Takže, skutečně NATO obkličuje Rusko? Ne. Podívejme se v rychlosti na mapu. Ruská hranice je dlouhá asi 20 tisíc kilometrů. Z toho tvoří méně než jednu šestnáctinu, tedy 1215 kilometrů, hranice se současnými členy NATO,“ upozorňuje video.

Jeho tvůrci také poukazují, že Rusko sousedí s celkem 14 státy a že pouze pět z nich patří do NATO. „Mimo území NATO existuje vojenské zastoupení aliance pouze na třech místech. Všechny tři operace probíhají pod mandátem OSN, takže i se souhlasem Ruska a dalších členů Rady bezpečnosti,“ vysvětluje server ve videu.

Na druhé straně ale poukazuje na to, že Rusko má základny ve třech zemích – Gruzii, Moldávii a Ukrajině – a to bez souhlasu tamních vlád. „Ve skutečnosti existuje nové permanentní nasazení kolem ruské západní hranici se spojenci NATO, od Barentsova moře až po Baltické a od Černého moře po Středozemní. V současné době se odhadem 300 tisíc ruských vojáků umístěno v západní vojenské oblasti,“ dodává server.

reklama