reklama

Podle mluvčího SFD Talála Sila tato koalice pocítila ze strany USA větší podporu od výměny vlády ve Washingtonu. Bojovníci získali obrněná auta a vozy určené k přemísťování bojovníků před čtyřmi pěti dny, řekl Silo.

„Ačkoli jich nebylo moc, je to důkaz ochoty k větší podpoře. Dříve jsme pomoc v takové formě neměli, mohli jsme dostat jen lehké zbraně a munici. Ze strany nového amerického vedení jsou to známky ochoty k nové pomoci pro naše jednotky," řekl Silo s tím, že již absolvovali schůzky se zástupci nové administrativy, kteří jim slíbili další podporu.

Síly bojují proti radikálům z Islámského státu a vznikly v roce 2015 na popud USA. Mají až 25.000 členů, jejich hlavní složkou jsou kurdské milice YPG a stojí za nimi mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy.

Od loňska bojují SFD proti IS v provincii Rakka, která je syrskou baštou Islámského státu. Američané jim dosud zasílali jen lehké zbraně a rovněž do oblasti posílali své odborníky, kteří fungovali jako vojenští poradci. Podpora vyvolala napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Ankarou. Turecko totiž milice YPG považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK) – a podle Ankary patří k teroristickým skupinám.

Zástupce kurdských milicí dnes řekl, že boje v Rakce vstupují do nové fáze, jejímž cílem je zcela obklíčit stejnojmenné provinční středisko. Přeruší se tím spojení velení IS s jeho oddíly ve východní provincii Dajr az-Zaur. „Příští fází boje je zcela Rakku izolovat. Abychom to dokázali, musíme se dostat k silnici mezi Rakkou a Dajr az-Zaurem. To bude obtížné," sdělil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z YPG.

Silo potvrdil, že se připravuje nová operace proti IS, která má začít za několik dní. Detaily ale neuvedl.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama