Vídeň – V souvislosti s migrační krizí a postojem řady Čechů k přijímání uprchlíků, se často argumentuje, že i Čechoslováci kdysi ve velkém počtu utíkali na Západ před komunismem. V tomto duchu vzpomíná i bývalý český europoslanec a bývalý místopředseda EP Libor Rouček.
Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) spustil kampaň, která tyto události připomíná. OSN se v rámci kampaně „Sami jsme byli uprchlíci" snaží v debatě točící se kolem migrační krize skrze příběhy lidí prchajících z Československa v období komunismu upozornit na fakt, že řada lidí je nucena opustit své domovy a ve své podstatě nemá na výběr.
Psali jsme: Pral jsem trička mezi odpadky. Vím, jaké je to být uprchlíkem, říká politikTaké Rouček na svém facebookovém profilu často vzpomíná, že on i další Češi kdysi potřebovali pomoc a žili v uprchlických táborech. „Dnes jsem byl po 38 letech navštívit uprchlický tábor v rakouském Traiskirchenu. Postele, na kterých jsem tehdy spal, jsou pořád stejné, jen uprchlíci jiní," píše bývalý europoslanec.
Zveřejnil(a) Libor Rouček dne 1. březen 2016
„ Říkali mi, že z těch statisíců uprchlíků, kteří Traiskirchenem za 60 let jeho existence prošli, jsem to pak v životě dotáhl nejdál. Žádného jiného místopředsedu Evropského parlamentu tam prý neměli. Smál jsem se a odpověděl, že to bude asi tím, že jsem přišel do Rakouska 7.7.1977. Rakousku jsem za to dodnes vděčný," uvádí Rouček s tím, že v táboře byl hlášený sedm měsíců, z toho poslední tři strávil v Innsbrucku při práci.
Témata: Libor Rouček, uprchlíci
Související
8. května 2020 16:31
27. května 2019 10:02
16. května 2019 22:16
14. května 2019 9:14
17. listopadu 2018 22:12