Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpověď: Tady jsem spával jako uprchlík, říká bývalý místopředseda Evropského parlamentu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vídeň – V souvislosti s migrační krizí a postojem řady Čechů k přijímání uprchlíků, se často argumentuje, že i Čechoslováci kdysi ve velkém počtu utíkali na Západ před komunismem. V tomto duchu vzpomíná i bývalý český europoslanec a bývalý místopředseda EP Libor Rouček.

Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) spustil kampaň, která tyto události připomíná. OSN se v rámci kampaně „Sami jsme byli uprchlíci" snaží v debatě točící se kolem migrační krize skrze příběhy lidí prchajících z Československa v období komunismu upozornit na fakt, že řada lidí je nucena opustit své domovy a ve své podstatě nemá na výběr.

Psali jsme: Pral jsem trička mezi odpadky. Vím, jaké je to být uprchlíkem, říká politik  

Také Rouček na svém facebookovém profilu často vzpomíná, že on i další Češi kdysi potřebovali pomoc a žili v uprchlických táborech. „Dnes jsem byl po 38 letech navštívit uprchlický tábor v rakouském Traiskirchenu. Postele, na kterých jsem tehdy spal, jsou pořád stejné, jen uprchlíci jiní," píše bývalý europoslanec.

 

 

Zveřejnil(a) Libor Rouček dne 1. březen 2016

„ Říkali mi, že z těch statisíců uprchlíků, kteří Traiskirchenem za 60 let jeho existence prošli, jsem to pak v životě dotáhl nejdál. Žádného jiného místopředsedu Evropského parlamentu tam prý neměli. Smál jsem se a odpověděl, že to bude asi tím, že jsem přišel do Rakouska 7.7.1977. Rakousku jsem za to dodnes vděčný," uvádí Rouček s tím, že v táboře byl hlášený sedm měsíců, z toho poslední tři strávil v Innsbrucku při práci.

Témata:  Libor Rouček uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.