Brusel – Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens varoval, že v Evropě bude brzy žít více muslimů než křesťanů. Kontinent si to podle něj „zatím neuvědomuje, ale taková je realita“. Jeho vládní kolega a ministr vnitra Jan Jambor dodal, že by si z toho důvodu neměli Evropané z „islámu dělat nepřítele“. Uvedl to list Daily Mail.
Jambor byl už dříve obviněn z podněcování nenávisti vůči belgickým muslimům. Po bombových atentátech v Bruselu uvedl, že „část muslimské komunity útoky oslavovala tancem".
Belgický ministr spravedlnosti Geens uvedl, že muslimové brzy počtem převýší počet praktikujících křesťanů v Evropě. Na půdě Evropského parlamentu řekl, že si to někteří „zatím neuvědomují, ale že taková je realita".
Při slyšení europoslanců o útocích na Brusel belgický vicepremiér Jan Jambon dodal, že „to nejhorší, co můžeme udělat, je znepřátelit si islám". „V Evropě ve velmi krátké době budeme mít více praktikujících muslimů než praktikujících křesťanů," dodal Geens.
„Není to proto, že zde je tolik muslimů, ale proto, že křesťané obecně méně praktikují své vyznání. Evropa si to neuvědomuje, ale taková je realita." dodal.
„Řekl jsem tisíckrát, že to nejhorší, co můžeme udělat, je změnit islám v nepřítele. To je to nejhorší, co bychom mohli udělat. Máme v Belgii 600 až 700 tisíc muslimů a drtivá většina z těchto lidí sdílí naše hodnoty. Udělat si ze všech těch lidí nepřátele, to by opravdu vytvořilo problémy. Musíme zjistit, kdo teroristé jsou, kdo podporuje teroristy a jaké sítě je podporují. To je, co musíme řešit. Potřebujeme získat zbytek muslimů na naši stranu, aby nepracovali proti nám," uvedl Jambor.
Teroristé, kteří se dopustili útoků v Paříži i v Bruselu žili právě v belgické metropoli, kde žije také velká muslimská komunita. „Během zatýkání Salaha Abdeslama házeli kameny a lahve na policii. To je skutečný problém. Teroristy můžeme posbírat a odstranit ze společnosti. Ale oni jsou jen vřed, pod kterým je rakovina. A tu je mnohem obtížnější léčit. Můžeme to udělat, ale nebude to přes noc," dodal ministr vnitra.
Eurostat sice informace o vyznání nesbírá, podle čísel Evropské komise z roku 2012 však v Evropě žije 72 procent křesťanů a asi jen 2 procenta muslimů. V Belgii je tento poměr asi 65 ku 5. Přesto se počty skutečně praktikujících věřících mohou velmi lišit. Názory belgických ministrů se neshodují s hodnocením nejuznávanějších analytiků zabývajících se náboženstvím.
Studiem vyznání v populaci Evropy se zabýval loňský projekt realizovaný společností se sídlem ve Washingtonu Pew Research Centre. Podle výsledků by se počet muslimů v Evropě, včetně Ruska a Ukrajiny, měl mezi lety 2010 a 2050 zvýšit o 63 procent.
Toto zvýšení by znamenalo, že muslimská populace v Evropě by se zvýšila z 43,5 milionu na téměř 71 milionů. Počet křesťanů v Evropě by se naopak snížil ve stejném období o 18 procent z 553 milionů na 454 milionů.
V Belgii momentálně žije 10,7 milionu lidí, z toho 6,9 milionu tvoří křesťané a 630.000 muslimové. V roce 2050 by to mělo být 11,1 milionu, přičemž 5,9 milionu by tvořili křesťané a 1,3 milionu muslimové.
Související
20. prosince 2022 19:10
13. října 2022 13:00
7. května 2022 11:58
12. září 2021 10:53
10. září 2021 16:21
30. srpna 2021 12:51