Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec přetahování o zdi v Mitrovici. Kosovská vláda a srbská menšina dospěly k dohodě

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Priština/Bělehrad - Sporu o zeď ve městě Kosovská Mitrovica, která byla postavená loni v prosinci, je patrně vyřešen. Vláda Kosova a srbská menšina v zemi dospěly prostřednictvím velvyslanectví Evropské unie a Spojených států k dohodě.

Nalezené řešení "sníží napětí v severním Kosovu," uvedla Přiština bez dalších podrobností.

Na konci loňského roku vztyčili etničtí Srbové na mostě přes řeku Ibar v Kosovské Mitrovici zeď. Svůj krok odůvodnili snahou zabránit sesuvům půdy. Etničtí Albánci ale bariéru považovali za provokaci.

Zátaras na mostě vybudovali Srbové i v roce 2011 a odstranili jej až o tři roky později v souvislosti s dohodou o sbližování obou národů. Na místě poté zřídili "Park míru", takže auta opět nemohla projet a most byl pouze pro pěší.

Kosovská Mitrovica je rozdělena na srbskou a albánskou část a patří dlouhodobě mezi výbušné oblasti, kde se střetávají zájmy obou etnik. Situaci ve městě pomáhali hlídat i čeští policisté. V celém Kosovu působí tisíce vojáků Severoatlantické aliance.

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal.

Témata:  Kosovo Srbsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.