Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do USA opět cestují občané ze "zakázáných" zemí. Žena musela kvůli nařízení odložit svatbu

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Ještě před týdnem Syřané, Iráčané, Íránci, Súdánci, Somálci, Libyjci a Jemenci do Spojených států nesměli. Nyní je po zásahu justice proti migračnímu dekretu prezidenta Donalda Trumpa na amerických letištích vítají jejich blízcí.

V neděli úspěšně prošla pasovou a imigrační kontrolou na newyorském letišti JFK například íránská malířka Faríba Tádžrostamíová (32). Po smějící se tváři jí podle agentury AP tekly slzy, zatímco ji její bratři v příletové hale objímali.

"Brečela jsem a byla jsem zklamaná," řekla o dřívější snaze dostat se do USA. "Byla jsem z toho všeho rozčarovaná. Myslela jsem, že je konec," dodala. Íránka chce nyní ve Spojených státech studovat umění.

Do USA přiletěl i íránský vědec Níma Enájatí, který na univerzitě v Miláně dokončuje doktorát. Ačkoli obdržel americké vízum, aby se mohl podílet na výzkumu robotické chirurgie na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, z paluby letadla mířícího do USA byl 30. ledna vypovězen. V neděli se mu vstoupit do Spojených států podařilo.

Do problémů se kvůli Trumpově prezidentskému nařízení dostala i Američanka íránského původu Mahsa Azabadiová (29), která musela odložit svatební přípravy, neboť její snoubenec na konci ledna byl z letu do USA vyloučen. V neděli ale na linku do Spojených států mohl nastoupit.

Témata:  USA letiště N.Y. JFK Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:09

Karel Šíp reaguje na kritiku Všechnopárty: Prostě se na to nedívejte, já to neovlivním

Karel Šíp už za několik dní oslaví 80. narozeniny a letos ho čeká také připomínka dvacetiletého výročí od odvysílání první epizody Všechnopárty. Moderátorovi ale nyní neuniklo, že některým televizním divákům leze krkem. Kromě nových dílů talk show se totiž pravidelně objevují ve vysílání i reprízy. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?