Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastavení migračních toků? Státy na balkánské trase chtějí vypracovat společný plán

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Vídeň - Státy na balkánské migrační trase se dohodly, že do dubna vypracují bezpečnostní plán pro případ nové migrační vlny. Přítomni byli i zástupci zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), Českou republiku zastupoval na dnešní konferenci ve Vídni náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Zároveň chtějí uzavřít zbývající možnosti, jak z Řecka do Německa nelegálně projít, informovala agentura DPA.

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka shodu mezi státy označil za jasný signál pašerákům lidí a převáděčům, že hranice nebude možné nelegálně překračovat.

Podle rakouského ministra obrany Hanse Petera Doskozila se přes Balkán do Rakouska letos v lednu dostalo na 1500 žadatelů o azyl. Odhaduje se, že od roku 2015 do loňského uzavření trasy prošlo touto cestou kolem 700.000 migrantů.

S ohledem na fakt, že běženci nyní míří do Evropy přes Středozemní moře, Wolfgang Sobotka uvedl, že Rakousko uzavře Brennerský průsmyk na hranicích s Itálií tehdy, když Řím nebude schopen se s přívalem běženců vypořádat.

Témata:  uprchlíci Rakousko

Související

Aktuálně se děje

23. srpna 2025 18:57

Pirát Bartoš zvedl ožehavé téma. Jde i o Kellnerovou a PPF

Někdejší lídr Pirátů Ivan Bartoš se pustil do spekulací ohledně transakce, která se týká skupiny PPF. Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová uzavřela dohodu, podle které má být vyplacen nevlastní syn miliardářky. Za svůj desetiprocentní podíl dostane desítky miliard korun. Bartoš poukázal na to, co se výhledově chystají schvalovat poslanci. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy