reklama

Trump také zdůraznil, že podpora Ukrajiny přispívá k upevnění evropské i regionální bezpečnosti. O dopisu zaslaném ve středu dnes informovalo americké velvyslanectví ve Vilniusu.

Trump se o konfliktu na Ukrajině v předvolební kampani ani po zvolení příliš často nezmiňoval. Jeho smířlivé výroky vůči Kremlu a původně jen váhavá podpora Severoatlantické aliance ale vyvolaly nervozitu ve spojeneckých státech a zejména na východě aliance, tedy v Pobaltí a v Polsku.

"Vaše podpora svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, stejně jako vaše úsilí o energetickou diverzifikaci, přispívá k dosažení našeho společného cíle upevnit evropskou a regionální bezpečnost," napsal americký prezident v dopisu Grybauskaitéové.

Formulace Trumpova dopisu je podle agentury Reuters podobná stanoviskům dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, což nejspíš potěší americké spojence v Evropě, ale hlavně kyjevské vedení. Litva patří k nejdůraznějším zastáncům tvrdého postupu vůči Moskvě za její anexi ukrajinského Krymu a ostře se staví proti zrušení protiruských sankcí, které vyhlásila Evropská unie a Spojené státy.

reklama