Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boje o jemenské město Hudajdá sílí, nálety ohrožují civilisty a komplikují poskytování pomoci

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - OSN o víkendu upozornila na rostoucí nebezpečí v jemenském přástavu Hudajdá, když oznámila, že sílící nálety ohrožují civilisty a komplikují dodávky humanitární pomoci. Arabská letecká koalice dnes popřela informaci, že ve městě u Rudého moře vyhlásila vojenskou zónu.

Arabská koalice bojuje v Jemenu pod velením Saúdské Arábie od roku 2015. Tvoří ji zejména letectva zemí z oblasti Perského zálivu. Boje o přístav Hudajdá se zintenzivnily, když jemenská armáda minulý týden dobyla s pomocí arabských spojenců přístav Muchá, který leží jižně od Hudajdy.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10.000 obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná a také Hudajdy. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Generální tajemník OSN António Guterres při své nedělní návštěvě Rijádu vyzval k obnově mírových jednání o Jemenu. Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien v lednu upozornil, že nebude-li zorganizována rychlá pomoc, hrozí Jemenu hladomor. Kromě Jemenu je v podobné situaci podle O'Briena také Somálsko, Jižní Súdán a Nigérie.

Témata:  Jemen OSN (Organizace spojených národů) Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.