Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mučeni, elektrošoky a znásilňováni? OSN kritizuje sexuální násilí v bojích na Ukrajině

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Kyjev/Londýn - Během konfliktu na východě Ukrajině byli muži i ženy biti, na genitáliích mučeni, elektrošoky a znásilňováni. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva. jde o případy sexuálního násilí, které mohou představovat válečné zločiny.

Všechny strany konfliktu podle něj používají bití, nucenou nahotu a další zneužívání, aby dosáhly přiznání, nebo aby oběti donutily k vydání majetku. Účastníci ukrajinského konfliktu se podle agentury Reuters ke zprávě úřadu zatím nevyjádřili.

Jen málo z pachatelů zatím čelilo stíhání, uvedla tato světová organizace, která volá po spravedlnosti. "Beztrestnost povzbuzuje zločince, aby pokračovali," varoval ve svém prohlášení vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Od dubna 2014, kdy propukly na východě Ukrajiny boje mezi ukrajinskými vojsky a proruskými povstalci usilujícími o nezávislost na Kyjevu, už přišlo o život přibližně 10.000 lidí. Na začátku února boje znovu vzplály silou, která ohrožuje křehké příměří uzavřené před dvěma lety.

Zpráva OSN dokumentuje 31 případů sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem, většina z nich se odehrála během vazebního věznění.

"Když mě škrtili, byl jsem ochoten přiznat se k čemukoliv, i když bolest se dala ještě snést. Když mě mučili na genitáliích elektrickým proudem, byla to jiná úroveň bolesti. Byl jsem ochoten říct cokoliv, co si přáli slyšet," vylíčila jedna oběť, citovaná ve zprávě.

Témata:  Ukrajina Ukrajinská krize OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 8:53

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy