Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mírová dohoda v Kolumbii: Povstalci z FARC ve zvláštních zónách odevzdají zbraně

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Povstalci FARC dokončili klíčový krok v naplňování mírové dohody, která by měla ukončit více než padesátiletý ozbrojený konflikt v Kolumbii. Poslední ze zhruba 6900 rebelů se v sobotu přesunuli do tranzitních zón, kde mají složit zbraně.

Úřady v sobotním prohlášení oznámily, že posledních 300 rebelů z FARC dorazilo do tranzitní zóny v departementu Caquetá. Následovali tak tisíce povstaleckých bojovníků, kteří se v uplynulých týdnech shromáždili ve 26 demobilizačních oblastech, kde mají začít odevzdávat zbraně členům monitorovacích týmů pracujících pod záštitou OSN.

Mluvčí pozorovatelské mise OSN v Kolumbii Carolina Azevedová potvrdila, že přesun povstaleckých bojovníků do tranzitních zón byl dokončen, napsala agentura AP. Většina povstalců absolvovala dlouhou cestu pěšky, autobusem a lodí poté, co opustili své tábory v džungli.

Původní dohoda byla podepsána loni září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrců se nelíbilo zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. Upravenou verzi dokumentu pak kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a zástupci FARC podepsali v listopadu.

Témata:  Kolumbie FARC

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.