reklama

Íránská viceprezidentka a šéfka úřadu pro ochranu životního prostředí Masúme Ebtekarová dnes vyzvala Irák, aby naplnil dříve uzavřenou dohodu o prevenci písečných bouří a pokryl mulčovacím materiálem téměř 9000 čtverečních kilometrů pouště na jihovýchodě země. K urychlenému řešení kritické situace vyzval i nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Bouře způsobily mimo jiné rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny a vody v provincii Chúzestán, která je bohatá na ropná naleziště. Těžba ropy se kvůli tomu snížila o 700.000 barelů denně. S dýchacími obtížemi bylo podle agentury IRNA do nemocnice převezeno 218 lidí.

Situace vyvolala protesty místních obyvatel. Na konci minulého týdne v Ahvázu, metropoli Chúzestánu, demonstrovaly stovky lidí, které požadovaly rezignaci Ebtekarové a guvernéra provincie.

Písek, který bouře roznáší, se do Íránu dostává nejen z Iráku, ale i ze Saúdské Arábie, Jordánska a Sýrie. Teherán tyto země opakovaně vyzývá, aby problém řešily pomocí zavlažovacích projektů a dalších opatření.

reklama