reklama

Podle BBC byly po vydání varování před žlutým čínským prachem ulice Pchjongjangu téměř prázdné.

Termínem "žlutý prach" bývá označován vzduch obsahující písek z mongolských a čínských pouští, který v určitém ročním období vane nad Korejský poloostrov.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by sezónní prachové mraky mohly souviset se šířením covidu-19. KLDR ale není jediná, kdo to tvrdí. I Turkmenistán kvůli nim doporučil občanům nosit raději roušky.

Severokorejská státní televize KCTV ve své meteorologické předpovědi upozornila ve středu, že ve čtvrtek bude nad KLDR mrak žlutého prachu. Země kvůli tomu také zakázala venkovní stavební práce.

Jihokorejský vládní list Rodong sinmun ve čtvrtek napsal, že by si lidé v souvislosti s mračnem měli uvědomit nebezpečí "zákeřného viru". Varování se dostalo také zahraničním velvyslanectvím v Pchjongjangu. Ruské velvyslanectví oznámilo, že stejně jako další zahraniční zastupitelství dostalo informaci o prachové bouři a doporučení, aby ve čtvrtek zaměstnanci zůstali doma a utěsnili okna.

O šíření koronaviru vzduchem panují nejasnosti. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice uvádí, že virus může zůstat rozptýlen ve vzduchu několik hodin, ale zároveň také, že je mimořádně vzácné nakazit se tímto způsobem, zejména venku. Mnohem nebezpečnější je nacházet se v blízkosti nakažené osoby, která kašle, kýchá nebo mluví a virus šíří kapénkami.

Ačkoli se v KLDR oficiálně koronavirus nevyskytuje a země zůstává hodně izolovaná, panuje tam podle BBC z nákazy velký strach. Vůdce Kim Čong-un se zúčastnil několika jednání o zachování přísných opatření. Podle odborníků je nepravděpodobné, že se virus Severní Koreji vyhnul.