Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíitští povstalci zabili zástupce náčelníka jemenského generálního štábu

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Při raketovém útoku šíitských povstalců v jižním Jemenu byl dnes zabit Ahmad Sajf Jafaí, zástupce náčelníka generálního štábu jemenské armády.

Generálmajor Jafaí zemřel spolu s několika dalšími vojáky poté, co raketa vypálená šíitskými povstalci zasáhla armádní tábor u města Muchá. Tento důležitý přístav na jihovýchodě země dobyla vládní vojska s podporou mezinárodní koalice začátkem února, předtím byl v rukou povstalců od března 2015.

Dobytí města Muchá na pobřeží Rudého moře otevřelo cestu k postupu na přístav Hudajdá, který je hlavním střediskem pro dovoz potravin do Jemenu.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal na 10.000 obětí. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná.

Témata:  Jemen

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 9:59

Miliardář Pelc měl tragickou nehodu, v nemocnici bojuje o život

U Nového Strašecí na Rakovnicku došlo k tragické dopravní nehodě, při níž zemřel jeden člověk a další byl s těžkými zraněními transportován do nemocnice. Podle dostupných informací se jednalo o vůz Lexus RX řízený mužem narozeným v roce 1951. Vzhledem ke kombinaci věku a typu vozidla se stále více spekuluje, že šlo o Zdeňka Pelce, jednoho z nejbohatších Čechů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy