Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nepokoje ve Švédsku: V přistěhovalecké čtvrti Stockholmu, policie střílela do davu

Vlajka Švédska
Vlajka Švédska
Foto: Pixabay

Stockholm - Švédská policie vyšetřuje nepokoje, které vypukly na stockholmském předměstí Rinkeby. Nepokoje mezi přistěhovalci vypukly v pondělí večer, tedy pouhé dva dny po výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu švédské migrační politiky.

Policie přijela v pondělí na předměstí Rinkeby zatknout osobu podezřelou z drogových zločinů. Do ulic následně vyšel dav, který zapálil několik aut a raboval obchody, uvedla BBC.

Policisté reagovali výstražnou palbou. Policie později uvedla, že jeden z policistů vystřelil do davu, což je ve Švédsku velmi neobvyklé. Žádná střelná poranění nebyla hlášena. Pro jiný druh zranění ale muselo být ošetřeno několik lidí, včetně majitele obchodu. Noc v nemocnici strávil také fotograf listu Dagens Nyheter, který vypověděl, že ho napadla skupina lidí, když na místě pracoval na reportáži.

Šéf Bílého domu Trump vyvolal pozdvižení svým sobotním projevem na Floridě, když spojil příchod vlny migrantů do Švédska s údajným nárůstem zločinnosti v této skandinávské zemi. Mluvil přitom o incidentu z pátečního večera ve Švédsku, ačkoli tam k ničemu závažnému nedošlo. "Podívejte se, co se děje v Německu, co se včera v noci stalo ve Švédsku. Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko," prohlásil.

Později uvedl, že svou zmínkou o Švédsku reagoval na zprávu televize Fox News, který v pátek představila nový dokument o migrantech a kriminalitě ve Švédsku.

Švédsko bylo v roce 2015 svědkem obrovského přílivu migrantů. O azyl požádalo více než 162.000 lidí, téměř třetina z nich přišla z válčící Sýrie.  Švédsko nabízelo trvalý pobyt všem Syřanům, počet přicházejících migrantů ale vládu přiměl pravidla změnit. Švédsko mimo jiné zavedlo přísné hraniční kontroly a nabídlo finanční částky migrantům, kteří budou ochotni zemi dobrovolně opustit. V roce 2016 množství žádostí o azyl ve Švédsku kleslo na 29.000.

Oficiální švédské statistiky neregistrují významný nárůst zločinnosti po příchodu nové vlny migrantů. Kritici ale obviňují policii, že se snaží zatajovat před veřejností zločiny údajně spáchané cizinci.

Témata:  Švédsko policie Švédsko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

8:24

"Here we go again." David Gránský se těší na druhého potomka

Baby boom v českém šoubyznyse se během uplynulého víkendu dočkal dalšího pokračování. Známý herec a moderátor David Gránský a jeho manželka Nikola oznámili, že čekají druhého společného potomka. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

komáři

Západonilská horečka v Itálii dál zabíjí. Od řady jiných nemocí se výrazně liší

Západonilská horečka, na níž jen letos v Itálii zemřelo deset lidí, se stává čím dál častějším tématem v Evropě. Původně jde o nemoc, která byla zjištěna v Ugandě v oblasti Západního Nilu, podle čehož dostala i svůj název. První zaznamenaný případ je z roku 1937, a to u pacientky, jejíž horečnatý stav byl diagnostikován jako západonilská encefalitida. Během doby se tento virus rozšířil do mnoha koutů světa, ale největší šíření zažívá právě v posledních letech, kdy se dostává i na území Evropy a Severní Ameriky. Specifické pro nemoc je, že většina lidí ji prodělá bez viditelných příznaků, proto o skutečném rozsahu nákazy dodnes panují mezi lékaři dohady.