reklama

Podle instrukcí, která tento týden vydalo americkým úřadům ministerstvo vnitřní bezpečnosti, mohou vyhošťovat přistěhovalce bez potřebných dokladů, kteří se dopustí byť jen drobného porušení zákona. Podle pravidla uplatňovaného za Trumpova předchůdce Baracka Obamy naproti tomu hrozila deportace převážně jen pachatelům závažnějších trestných činů.

"Mexická vláda ani Mexičané nemusí přijmout opatření, která jedna vláda chce jednostranně vnutit jiné," řekl ministr ve středu, kdy do země zavítal jeho americký protějšek Rex Tillerson.

Mexiku se nelíbí ani to, že USA chtějí posílat na jeho území i lidi, kteří nejsou mexickými občany a pouze použijí Mexiko jako tranzitní zemi k cestě z některého dalšího latinskoamerického státu. "I my máme kontrolu nad svou hranicí a budeme ji plně uplatňovat," prohlásil ministr s tím, že je jeho země se sporem případně jít až před OSN.

Ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly, který spolu s Tillersonem do Mexika ve středu zamířil, krátce před tím v sousední Guatemale řekl, že USA se nechystají k masovým deportacím.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama