reklama

Policisté na nepokoje reagovali výstražnou palbou. Policie později uvedla, že jeden z policistů vystřelil do davu, žádná střelná poranění ale nebyla hlášena. Celkově ale muselo být ošetřeno několik lidí, včetně majitele obchodu. Noc v nemocnici strávil také fotograf listu Dagens Nyheter, který vypověděl, že ho napadla skupina lidí, když na místě pracoval na reportáži.

Obyvatelé Rinkeby začínají mít všeho plné zuby, informuje tamní deník Svenska Dagbladet, který mluvil s několika lidmi žijícími v oblasti. Násilí už bylo dost, myslí si a vyzývají k deportaci celých rodin zločinných migrantů.

„Policie by měla mít více pravomocí. Měli bychom zavést tvrdší sankce a vykázat pachatele závažných trestných činů. Nejen je, ale i jejich rodiny. Jsem upřímně přesvědčen, že to je jediná cesta. Vězení se nebojí,“ řekl listu Svenska Dagbladet muž, který na problematickém předměstí žije.

„Prodávají drogy jako cukroví a hodně mladých Švédů sem přichází jen proto, aby je tu nakupovali. Vše probíhá zcela otevřeně. Vidím to vše z okna,“ potvrdil další muž, jehož jméno nebylo uvedeno.

Mnoho obyvatel Rinkeby tvoří lidé ze Středního východu, Afriky a dalších regionů, někteří uprchli před válkami. Jeden z obyvatel listu řekl, že nikam odejít nechce - ani když teď v oblasti propuklo násilí. „Utekl jsem z mé vlasti. Nebudu utíkat znovu,“ vysvětluje.

Žena, která v této oblasti žije posledních 27 let, dává vinu za násilí nedostatku pracovních míst. „Všichni tito mladí kluci tady jen tak postávají. Podívejte se na ně. Proč nic nedělají? Potřebují něco dělat a přemýšlet o jiných věcech namísto věčného hádání,“ řekla.

Podle zpráv je mezi švédskou komunitou migrantů problém nezaměstnanosti velmi rozšířený. Z celkového počtu nezaměstnaných ve Švédsku tvoří přistěhovalci podle různých odhadů až polovinu.

reklama