reklama

Migranti, kteří nebudou spolupracovat při své deportaci, by mohli podle vládního návrhu zákona dostat pokutu ve výši 5000 až 15.000 eur (135.000 až 405.000 Kč) nebo až šestitýdenní vězení, informovala dnes agentura APA.

"Je to důležitý signál směrem k převáděčům," uvedl ministr obrany Hans Peter Doskozil. Balíček zákonů, který obsahuje zpřísnění podmínek pro odmítnuté žadatele o azyl, se chytá vláda v parlamentu prosadit do léta.

Vzniknout by měla nově také takzvaná návratová centra, například v tranzitních zónách letišť, v nichž by rakouské úřady mohly zadržovat ty migranty, kterým jejich domovské země nevystavily dokumenty potřebné k návratu do vlasti.

Výrazné zlepšení situace v oblasti deportací si rakouská vláda slibuje také od dalšího opatření. Úřady již totiž nebudou muset dávat odmítnutým žadatelům o azyl dopředu vědět přesné datum jejich vyhoštění. Řada migrantů dosud totiž do daného termínu z místa svého pobytu zmizela.

Migranti, kteří Rakousko neopustí navzdory úřední výzvě, přijdou také o základní péči ze strany státu.

Kromě trestů a postihů chce ale vláda motivovat migranty k návratu do vlasti i pozitivně. "Osoby by měly dostávat i peníze, aby si ve vlasti mohly znovu vybudovat vlastní život," uvedl ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama