Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN varuje: Mučení v Thajsku stále není trestným činem, lidé prostě "mizí"

Thajsko
Thajsko
Foto: www.molon.de

Bangkok/Ženeva - OSN kritizuje Thajsko kvůli tomu, že odložilo schválení návrhu zákona, který by měl zahrnout mučení a "mizení" lidí mezi trestné činy.

V Thajsku mučení není trestným činem; oběti v minulosti sice získaly odškodnění, ale pachatelé nemohli být souzeni, uvedla mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová. Úřad OSN byl podle ní informován, že thajský parlament dosazovaný vládnoucí juntou minulý týden přijetí zákona odložil.

Chybějící právní předpisy ohledně nezvěstných osob představují právní mezeru, kvůli níž nemohou být před soud postaveni bezpečnostní činitelé, kteří unášejí lidí a zabíjejí je, vězní nebo posílají do třetích zemí.

"Rozhodnutí neschválit uvedený návrh zákona má také velmi tvrdý dopad na rodiny zmizelých osob. Mají právo znát pravdu," dodala mluvčí.

Organizace Amnesty International (AI) loni uvedla, že thajská vojenská vláda po převratu, který armáda provedla v roce 2014, umožnila rozkvět "kultury mučení".

Témata:  Thajsko OSN (Organizace spojených národů) mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.