reklama

Ofenziva proti Islámskému státu (IS), který druhé největší irácké město obsadil v roce 2014, byla zahájena v polovině loňského října. Podle OSN od té doby z města uprchlo zhruba 176.000 lidí a počet uprchlíků se nepřestává zvyšovat. Od minulé soboty je denně na útěku 4000 lidí.

Východní Mosul byl osvobozen v lednu, je ale zničeno všech pět mostů přes řeku Tigris, která město protíná od severu k jihu. Obyvatelé proto mohou prchat jenom na jih, kde je irácká armáda, IS se jim v tom ale snaží bránit nebo na ně střílí.

Dnes časně ráno se radikálové pokusili o protiútok proti postupujícím iráckým jednotkám, které za špatného počasí útok odrazily. Bojovníci IS se zaměřili na elitní jednotku irácké armády CTS, která postupuje v čele osvobozovacích vojsk. Podle jednoho z iráckých velitelů se bojovníci IS vmísili mezi prchající rodiny, aby se dostali k vojákům co nejblíže.

Mnozí z uprchlíků, kteří dorazí k vojákům, jsou vyhladovělí. Většinou jdou pěšky, někteří jsou zraněni a ostatní je nesou nebo vezou na vozících. Mezi lidmi, kteří uprchli dnes, byl i chlapec, který nesl v náručí svou malou sestru. O útěk se pokusil už ve středu, ale dostal se do palby IS, dnes se jim útěk podařil.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama