reklama

„Společnost musí vykonávat kontrolu všech mocí," řekl podle agentury náměstek ministra spravedlnosti Marcin Warchol. „Soudy jsou jednou ze tří mocí, nikoli nadřazenou mocí, která je vyhrazena občanům, lidu," dodal.

Jestliže navržený zákon schválí parlament a prezident ho podepíše, nový normativní akt ukončí mandáty současných členů soudcovské rady a dá zákonodárnému sboru právo zvolit 15 z 25 členů KRS. Rada má přitom široké pravomoci při jmenování soudců. Její členové jsou doposud z většiny vybíráni soudci na čtyřleté funkční období.

Připravovaný právní předpis vlády je zjevně dalším krokem strany Právo a spravedlnost (PiS) s cílem získat kontrolu i nad justicí po výrazném vítězství v parlamentních volbách v roce 2015. Začátkem loňského roku parlament již schválil novelu zákona, na jejímž základě byly sloučeny funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora.

Kromě toho je vláda obviňována nejen doma, ale i v zahraničí, včetně Evropské komise, z kroků podkopávajících legitimitu a efektivitu ústavního soudu.

Plánovaná změna se nelíbí polskému ombudsmanovi ani soudcovské radě (KRS), která je vrcholným soudcovským orgánem v zemi, tento krok naruší ústavně zakotvenou dělbu mocí - zákonodárné, výkonné a soudní.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama