Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polská vláda schválila kontroverzní návrh zákona, podle expertů oslabí soudní moc

Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Strana Právo a spravedlnost (PiS)
Foto: pis.org.pl

Varšava – Kabinetu premiérky Beaty Szydlové v úterý schválil návrh zákona, který parlamentu dá větší slovo při jmenování soudců. Podle odborníků tento krok oslabí soudní moc.

„Společnost musí vykonávat kontrolu všech mocí," řekl podle agentury náměstek ministra spravedlnosti Marcin Warchol. „Soudy jsou jednou ze tří mocí, nikoli nadřazenou mocí, která je vyhrazena občanům, lidu," dodal.

Jestliže navržený zákon schválí parlament a prezident ho podepíše, nový normativní akt ukončí mandáty současných členů soudcovské rady a dá zákonodárnému sboru právo zvolit 15 z 25 členů KRS. Rada má přitom široké pravomoci při jmenování soudců. Její členové jsou doposud z většiny vybíráni soudci na čtyřleté funkční období.

Připravovaný právní předpis vlády je zjevně dalším krokem strany Právo a spravedlnost (PiS) s cílem získat kontrolu i nad justicí po výrazném vítězství v parlamentních volbách v roce 2015. Začátkem loňského roku parlament již schválil novelu zákona, na jejímž základě byly sloučeny funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora.

Kromě toho je vláda obviňována nejen doma, ale i v zahraničí, včetně Evropské komise, z kroků podkopávajících legitimitu a efektivitu ústavního soudu.

Plánovaná změna se nelíbí polskému ombudsmanovi ani soudcovské radě (KRS), která je vrcholným soudcovským orgánem v zemi, tento krok naruší ústavně zakotvenou dělbu mocí - zákonodárné, výkonné a soudní.

Témata:  Polsko soudy Právo a spravedlnost

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.