reklama

Pro vícerychlostní EU, která umožní některým členským zemím postupovat v některých otázkách rychleji než ostatní, se dříve v tomto týdnu vyslovili nejvyšší představitelé Francie, Německa, Španělska a Itálie.

"Vícerychlostní Evropa již existuje, příkladem je euro nebo Schengen (evropský prostor volného pohybu). Nesmí být v protikladu s jednotou a soudržností," řekl Ayrault během své přednášky na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Podle Ayraulta musí EU v souvislosti s brexitem přijmout konkrétní rozhodnutí. "Pokud se nám nepodaří jít kupředu, tedy přinést konkrétní odpovědi, Evropa zůstane abstraktní," uvedl.

"Rozhodnutí Británie (o vystoupení z EU) upozornilo na pochybnosti občanů ohledně evropského projektu. Musíme reagovat, aby nebyla zpochybněna budoucnost EU," míní Ayrault.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák v projevu na univerzitě řekl, že Bratislava se chce zařadit do jádra integrace EU. Atmosféra v Evropě podle něj není dobrá. "Nejlépe tuto situaci charakterizuje nejistota, těžká předvídatelnost dalšího vývoje, ale i jistá nedůvěra, napětí, nepochopení nejen mezi členskými zeměmi EU, ale i mezi občany a evropskou realitou. Jednota mnohokrát visí na vlásku," uvedl.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama