reklama

Opětovnému zvolení polského expremiéra Tuska do čela summitů Evropské unie se marně pokoušela zabránit polská vláda, která v Bruselu v této otázce zůstala osamocena. Polská opozice považuje výsledek hlasování 27 ku jedné za citelnou porážku a důkaz polské izolace.

Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že Německo donutilo malé země, aby se podřídily. "Samozřejmě neskrývám, že jsme zklamáni postojem premiéra Orbána, ale uvědomujeme si, jak silný byl nátlak," řekl Kaczyński.

TVN 24 připomněla, že Orbán při nedávné schůzce s Kaczyńským hovořil o tom, že "když v Maďarsku někomu důvěřujeme, tak říkáme, že s ním můžeme jít krást koně". "Určitě je pár takových stájí - a hlavně taková jedna velká s nápisem Evropská unie," dodal tehdy Kaczyński.

Teď se ale podle TVN 24 ukázalo, že Maďaři nechtějí krást koně s Poláky: "Orbán dal podporou Tuska jasně najevo, že se raději drží politických přátel z Evropské lidové strany, jejímž členem je i jeho strana Fidesz."

"Orbán je velice pragmatický politik," vysvětluje Igor Janke, který o maďarském politikovi napsal knihu. "Pro Orbána je Tusk tím politikem, který proti Maďarsku nevystupoval v letech 2011, 2012 a 2013, kdy Maďarsko čelilo v Evropském parlamentu a od dalších unijních institucí stejným útokům, jako nyní Polsko," dodal.

"Je to nesymetrický vztah," míní o vztahu mezi Kaczyńským a Orbánem polský publicista Jerzy Celichowski, žijící v Maďarsku. "Kult, jakému se Orbán těší v Maďarsku, nemá v Polsku obdobu. A k vládnutí má rafinovanější a pragmatičtější přístup," míní.

"Pro Orbána je Kaczyński darem z nebes, protože dobrovolně převzal roli černé ovce v Evropě. Teď už nikdo nemluví o tom, že Orbán porušuje evropské principy, neboť evropským vyvrhelem je předseda vládnoucí strany v Polsku," tvrdí polský exministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama