reklama

Nizozemsko o víkendu označilo tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovalo ji do Německa, odkud přijela.

Kayaová se chystala v Rotterdamu promluvit k členům místní turecké komunity a přesvědčit je, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Ještě předtím nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

V jedné nótě si Turecko stěžuje na zacházení s tureckou ministryní, ve druhé protestuje proti zásahu nizozemské policie proti lidem demonstrujícím v Rotterdamu na podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan už o víkendu postup nizozemských úřadů - stejně jako dříve v podobné situaci těch německých - přirovnal k "nacismu a fašismu". Nizozemsko se podle něj chová jako "banánová republika". Nizozemský premiér Mark Rutte odmítl, že by se jeho země mohla Turecku za jednání omluvit. Omlouvat by se podle něj měla spíše Ankara.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama