Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dozorce z Osvětimi se podílel na holokaustu, dnes se za to u soudu omluvil

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Berlín - Reinhold Hanning (94), bývalý dozorce v Osvětimi, se dnes u soudu v německém Detmoldu omluvil, že nečinně přihlížel páchání bezpráví.

Hanning sloužil v Osvětimi od ledna 1943 do června 1944, a podle Centrály pro zločiny nacismu se tak podílel na holokaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty.

Bývalý člen jednotek SS je obžalovaný z podílu na vraždě 170.000 lidí. "Stydím se za to, že jsem přihlížel bezpráví a nic jsem proti tomu neudělal," uvedl Hanning. "Je mi to upřímně líto," dodal s tím, že lituje, že byl členem zločinecké organizace, která je zodpovědná za smrt mnoha nevinných lidí a zničení nespočetných rodin.

Před samotným prohlášením přečetli Hanningovi obhájci před soudem 23stránkovou zprávu o jeho dětství a působení ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Obžalovaný v ní přiznává, že o páchání masových vražd věděl. Zároveň ale zpráva vykresluje obraz muže, který se proti svému povolání do služby a pozdější činnosti jako táborový dozorce neměl šanci bránit.

Témata:  Reinhold Hanning Německo Osvětim

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy