Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hanning (94) dostal pět let, dělal dozorce v Osvětimi a podporoval masové vraždění

Koncentrační tábor Osvětim
Koncentrační tábor Osvětim
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Detmold - Dozorce z Osvětimi Reinhold Hanning (94) dostal pětileté vězení. Německý soud ho shledal vinným z podílu na vraždě 170 tisíc lidí.

Zatím není jasné, zda se některá ze stran proti rozsudku neodvolá. Prokuratura žádala šestiletý trest, obhajoba osvobození. "Byl jste téměř půl druhého roku v Osvětimi, a tím jste podporoval masové vraždění," řekla soudkyně Hanningovi při vynesení rozsudku.

Hanning už dříve před soudem přiznal, že jako člen jednotek SS působil v Osvětimi jako dozorce od ledna 1943 do června 1944. Za své činy se omluvil a vyjádřil stud nad tím, že přihlížel bezpráví a nic proti němu neudělal. Jeho obhájci nicméně zdůrazňovali, že neexistují důkazy, že by se obviněný sám zapojil do vraždění. Proto žádali jeho osvobození.

Zdroj: YouTube

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů. Loni soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga (94), a to za napomáhání k vraždě 300.000 lidí.

Před soud byl postaven i příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke (55), proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.

Témata:  Reinhold Hanning Osvětim Německo

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy