reklama

Incident se stal ve čtvrtek pozdě večer. Lidé na člunu u sebe měli podle agentury Reuters doklady Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Plavidlo se dostalo do palby v blízkosti úžiny Báb al-Mandáb, spojující Adenský záliv s Rudým mořem. Zatím není jasné, zda uprchlíci směřovali do Jemenu nebo zda se snažili z Jemenu dostat.

Útok přežilo kolem 75 mužů a 15 žen. Námořník, který patřil k posádce člunu, agentuře Reuters řekl, že 80 uprchlíků se zachránilo. Agentura AP hovoří o 90 lidech. Některá těla mrtvých byla pro nedostatek prostoru v márnici umístěna na rybím trhu, kde je k dispozici led pro udržení relativní čerstvosti nabízených produktů.

Zdroje v přístavu Hudajdá oznámily, že loď, která uprchlíky přepravovala, dorazila do přístavu a že podle zásahů obětí a zraněných se dá soudit, že na ně útočníci stříleli z lehkých zbraní. Jemenská agentura Saba, již kontrolují šíité, ale ohlásila, že na plavidlo útočilo letectvo arabské koalice, která se účastní jemenských bojů.

V oblasti přístavu Hudajdá pokračují boje a za poslední den v nich přišlo o život 32 lidí. Dalších 22 osob zahynulo při útoku na mešity během páteční modlitby v provincii Marib, která je většinově pod kontrolou vládních sil.

Jemen je od podzimu 2014 dějištěm bojů mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami, které od roku 2015 podporuje arabská letecká koalice. Konflikt má přes 7000 obětí a vyvolal v zemi rozsáhlou humanitární krizi. I přes to, jak napsala AFP, do Jemenu stále proudí uprchlíci z východní Afriky, kteří prchají před bídou ve vlastních zemích.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama