reklama

Lávové fontány se na konci února objevily u jihovýchodního kráteru. Vulkanologové popisují současné erupce jako strombolský typ. Pro ten je typické, že je žhavá láva vymršťována vzhůru, ale obvykle padá zpět do kráteru, způsobené škody jsou tudíž malé.

Podívaná na tento výbuch je z dostatečné vzdálenosti nejen bezpečná, ale i atraktivní, a proto bývá často sledována místními obyvateli, vědci i turisty. Podle médií ale při jedné erupci bylo zraněno 10 osob.

Údajně šlo o členy posádky stanice BBC a jednu 78letou ženu, měla je zasáhnout láva a kusy kamení. Utrpěli zranění hlavy, popáleniny, řezné rány a modřiny, ale zranění nejsou považována za vážná. Šest zraněných se zotavuje v okolních nemocnicích, uvedl deník Il Corriere.

Korespondentka BBC zaměřená na vědu, Rebecca Morelleová, která erupci zachytila, uvedla na Twitteru, že „všichni byli z hory evakuováni“ a „že záchranný tým a průvodci byli brilantní".

Podle Morelleové byla „obrovská exploze" způsobena lávovým proudem smíchaným s párou, která vystřelila na skupinu rozžhavené kameny. Sopečné výbuchy mohou nastat, když láva ohřívá podzemní či povrchové vody, a ty se změní na páru.

Dodala, že přítomný vulkanolog popsal incident jako nejnebezpečnější ve jeho 30leté kariéře. „Exploze, jako je tato, zabíjí," uvedl odborník.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama