Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev protestuje proti návštěvě srbských politiků na Krymu, velvyslanec musí na kobereček

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Foto: president.gov.ua

Kyjev - Skupina srbských poslanců navštívila Ruskem anektovaný Krym. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes tuto cestu odsoudilo.

Současně si ministerstvo předvolalo srbského vyslance, aby návštěvu na okupovaném poloostrově vysvětlil, napsala agentura Interfax.

Podle mluvčí ministerstva Marjany Becové srbští politici nerespektovali mezinárodní právo a vědomě porušili územní celistvost a suverenitu Ukrajiny, a tak je postihnou ukrajinská protiopatření. „Zároveň očekáváme adekvátní reakci i ze strany srbské vlády," řekla mluvčí.

Skupina srbských politiků v čele s předsedou Srbské národní strany Nenadem Popovičem navštívila Krym tento týden. Setkali se s představiteli místní vlády a Popović ve svém projevu na Krymu vyzýval k uznání anexe.

Srbsko usiluje o členství v evropských strukturách, především v Evropské unii, přesto ale setrvává ve spojenectví s Ruskem. Obě země spolupracují například ve vojenské oblasti.

Témata:  Ukrajina Krym Srbsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.