Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovky demonstrantů protestovaly proti výsledkům voleb v Srbsku

Srbská vlajka
Srbská vlajka
Foto: Pixabay

Bělehrad - Stovky demonstrantů nespokojených s výsledkem nedávných parlamentních voleb se dnes v Bělehradě shromáždily před sídlem srbské centrální volební komise.

Někteří z demonstrantů pronikli i do budovy parlamentu na protest proti neschopnosti poslanců sejít se a hlasovat o nové vládě, informovala agentura Reuters s odvoláním na svědky.

Irácké bezpečnostní složky zasáhly proti útočníkům slzným plynem a snažily se je rozehnat střelbou do vzduchu. Speciální policejní síly a příslušníci prezidentské gardy se také snažili zablokovali most, který se nachází nedaleko velvyslanectví USA.

Demonstranti se nejprve shromáždili nedaleko před opevněnou čtvrtí a následně přešli most přes řeku Tigris a skandovali hesla jako Zbabělci utekli!, kterými kritizovali zákonodárce. Jak uvedl jeden ze strážců na kontrolním stanovišti, protestující nebyli nijak prohlíženi a pokračovali v pochodu dovnitř čtvrti, mávali přitom iráckými vlajkami.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová dnes v Bruselu nepokoje v okolí bagdádského parlamentu odsoudila a označila je za krok k další destabilizaci země. Vyzvala k okamžitému uklidnění situace a vyslovila podporu vládě premiéra Hajdara Abádího při hledání cesty z politického patu.

Témata:  Srbsko demonstrace

Související

Aktuálně se děje

12. června 2026 6:05

Češi vstoupili do MS ve fotbale porážkou. Krejčího gól na body nestačil

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Švýcarsko, ilustrační foto

Komentář

Švýcarsko se chystá na referendum, které může mít vliv i na Česko

Švýcarsko čeká v neděli hlasování, které může výrazně změnit podobu celé země. V celostátním referendu budou občané hlasovat o iniciativě, která má zabránit tomu, aby počet obyvatel země v budoucnu překročil hranici deseti milionů. V hlasování se střetávají obavy z masové migrace a nedostatku bydlení s varováními před hospodářským útlumem a roztržkou s Bruselem. Za těsného stavu průzkumů zůstává výsledek otevřený. V referendu se nejedná jen o omezení volného pohybu osob, ale také o zásadní změnu ve volném vstupu na švýcarský trh. Pokud by padl a vrátila se cla, byla by to pro český export citelná rána.