Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se snaží destabilizovat Západ, varuje šéf německé kontrarozvědky

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hannover - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen se domnívá, že se Rusko snaží destabilizovat západní Evropu skrze kybernetické útoky i dezinformace.

Maassen dnes hovořil o nových nebezpečích špionáže, šíření dezinformací a destabilizace, které s sebou nese moderní technika. "Vidíme to při pohledu na Rusko ve vztahu k západní Evropě," uvedl na veletrhu výpočetní techniky CeBIT Hannoveru.

Jde podle něj jednak o útoky, které mají špionážní a sabotážní charakter. "Na druhé straně to jsou kampaně na ovlivnění veřejného mínění, ať už se odehrávají v reálném světě skrze lidi nebo v kybernetickém prostoru, skrze trolly či vlastní média," poznamenal Maassen, který stojí v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).

Připomněl útoky z minulosti, kterým v Německu čelil například Spolkový sněm nebo Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Německé tajné služby jsou přesvědčeny, že za nimi stály ruské skupiny.

Maassen považuje za možné, že se Rusko svými zásahy pokusí ovlivnit i letošní volby do Spolkového sněmu. Záleží podle něj na tom, jestli k tomu bude v Moskvě politická vůle.

Témata:  Německo Rusko EU hacker hackeři

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 11:56

Roman Červenka a nové informace o konci manželství. Co je blud a co má být pravda?

Česko během probíhajícího týdne oběhly informace o údajném rozpadu manželství Romana Červenky, kapitána hokejových mistrů světa z loňského roku. Okolnosti konce vztahu s matkou jeho syna byly nejasné. Nyní pomalu vyplouvají na povrch. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.