Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se snaží destabilizovat Západ, varuje šéf německé kontrarozvědky

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hannover - Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen se domnívá, že se Rusko snaží destabilizovat západní Evropu skrze kybernetické útoky i dezinformace.

Maassen dnes hovořil o nových nebezpečích špionáže, šíření dezinformací a destabilizace, které s sebou nese moderní technika. "Vidíme to při pohledu na Rusko ve vztahu k západní Evropě," uvedl na veletrhu výpočetní techniky CeBIT Hannoveru.

Jde podle něj jednak o útoky, které mají špionážní a sabotážní charakter. "Na druhé straně to jsou kampaně na ovlivnění veřejného mínění, ať už se odehrávají v reálném světě skrze lidi nebo v kybernetickém prostoru, skrze trolly či vlastní média," poznamenal Maassen, který stojí v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).

Připomněl útoky z minulosti, kterým v Německu čelil například Spolkový sněm nebo Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Německé tajné služby jsou přesvědčeny, že za nimi stály ruské skupiny.

Maassen považuje za možné, že se Rusko svými zásahy pokusí ovlivnit i letošní volby do Spolkového sněmu. Záleží podle něj na tom, jestli k tomu bude v Moskvě politická vůle.

Témata:  Německo Rusko EU hacker hackeři

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.